Pri nas bo večina dogodkov, ki jih prireja Slovensko društvo za biologijo rastlin v sodelovanju s številnimi drugimi organizacijami, potekala dan prej, 17. maja. Osrednji dogodek bo potekal v Botaničnem vrtu v Ljubljani, kjer bodo predstavljene rastline preko različnih delavnic, praktičnih prikazov, kvizov in razstav. Letos bo potekalo tako skupaj kar 41 dogodkov med drugim tudi fotografski, likovni in literarni natečaj.
Otvoritev drugega Dneva očarljivih rastlin bo 17. maja od 9. uri v Botaničnem vrtu v Ljubljani, otvoril jo bo župan MOL g. Zoran Janković. Na ta dan bodo od 9. do 19. ure potekali številni dogodki, med drugim bodo lahko obiskovalci rastline opazovali z mikroskopom, v praksi izvedeli zakaj so cvetovi rdeči in listi zeleni, se naučili načrtovati domišljijske vrtove in pri predstavitvi življenja čebel okusili cvetni prah.
Skupina TrancÆdventure bo predstavila ekološko pridelano hrano po permakulturnih načelih, udeleženci bodo na delavnici spoznali osnove permakulturnih načel, spoznali 'dobre sosede' v zelenjavnem vrtu ter spoznali prednosti takšnega kmetovanja v primerjavi s klasičnim. Potekali pa bodo tudi štirje zanimivi in zabavni kvizi: Pilove skrivnostne rastline, ABC kviz o rastlinah, Kviz o naravi, botaniki ter Rastlinske neverjetnice.
Za vse, ki uživajo ob sprehajanju v naravi in jih zanima naravno rastje, bo organiziran Botanični sprehod s strokovnim vodenjem po hribu Ljubljanskega gradu ali Golovcu. Dan prej, 16. maja pa bo v Prirodoslovnem muzeju Slovenije potekalo predavanje rastlinstvo v gorah, pod Rožnikom pa še voden ogled Dendrološkega vrta.
Na Mednarodni dan muzejev v soboto, 18. maja si bodo lahko obiskovalci brezplačno ogledali Prirodoslovni muzej Slovenije, kjer pa bodo potekale tudi delavnice za otroke Nezaželene vsiljivke in Polepšajo nam življenje, na katerih bodo najmlajši spoznali za človeka uporabne rastline.
Evropska organizacija za raziskave rastlin EPSO je prvi dan očarljivih rastlin organizirala lansko leto, podprlo ga je 580 inštitucij iz več kot 39 držav, med njimi tudi Slovenija. Organiziranih je bilo 27 dogodkov, ki se jih je udeležilo preko 800 obiskovalcev in pri organizaciji katerih je sodelovalo 14 ustanov, med njimi inštituti, univerza, botanični vrtovi, muzeja, reviji in društvo.
Podroben program in vsebino dogodkov si lahko preberete TUKAJ.