Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Do srede septembra sadimo sladki komarček

Obeljeni gomolji sladkega komarčka zbudijo pri marsikom vtis eksotične vrtnine, vendar je ravno nasprotno. Vrtičkarji, ki imajo radi njegov sladkasti okus, bodo veseli podatka, da ga na običajnem vrtu ni težko pridelati, le rahlo, humozno zemljo potrebuje in redno oskrbo z vodo.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
13. 8. 2019 | 15:48
22. 10. 2024 | 07:46
2:26

Sladki komarček, pri katerem uživamo spodnji del rastline, ki jo tvorijo odebeljeni spodnji deli listnih stebel, je sorodnik navadnega komarčka, ki mu na primorskem pravijo koromač. Ta nima razvitega gomolja, raste divje, na vrtu pa ga gojimo predvsem za uporabo aromatičnih listov in semen. Razlikujeta se tudi po tem, da zraste navadni komarček precej bolj visoko od sladkega.

Prvič v sezoni ga sadimo spomladi, za jesensko pridelavo pa sadike presajamo od srede avgusta do konca septembra in glede na čas sajenja gomolje pobiramo od srede septembra do prvih pozeb. Če so sadike vzgojene poleti prezgodaj, nam lahko sladki komarček uide v cvet, česar si seveda v prvem letu ne želimo. Sadike presajamo na razdaljo od 25 do 30 cm, pri čemer pazimo, da ne zakopljemo nadzemnega dela, kjer se bo pozneje tvoril gomolj. Sadike naj bodo ob presajanju velike od 8 do 10 cm in imajo vsaj dva prava lista.
Za sladki komarček mora biti zemlja rahla in humozna ter ves čas založena z vlago, da se na dnu listnih pecljev začne delati gomolj. Grede pred sajenjem ne gnojimo, saj se zaradi preveč gnojil v zemlji lahko zgodi, da se gomolj ne odebeli. Čisto dovolj je, če tla z domačim kompostom pognojimo za posevek pred njim. Ko se začnejo listne nožice debeliti, rastline osujemo do začetka listov, gomolj pa obdržimo čist, če ga prej ovijemo s kartonom.
Ker je sladki komarček kobulnica in torej v sorodu s korenčkom, zeleno, peteršiljem ..., ga v kolobarju ne sadimo za temi vrtninami, tudi kot njegove sosede niso dobrodošle.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine