Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Kolobar načrtujmo pred sezono

Če z načrtom setev odlašamo v začetek sezone, nam marsikdaj zmanjka časa in prostora na gredicah za dobro razporeditev vrtnin. Za njihovo zdravje je namreč zelo pomemben kolobar ali vrstenje vrtnin: Temelji na tem, da pride na isto gredico vrtnina šele čez nekaj let. Za vrtove zadošča trileten kolobar. Pri njem rastline glede na potrebe po hranilih razdelimo v tri skupine, vsako leto pa s hlevskih gnojem pognojimo le tretjino vrta, tako da pride isti del na vrsto vsako tretje leto.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
30. 12. 2018 | 06:39
22. 10. 2024 | 05:18
2:19

Na pravkar gnojeno tretjino gredo najpožrešnejše, na lani gnojene manj zahtevne, najskromnejše pa na tretji, dve leti nepognojeni del. Solatnice gredo kamorkoli, saj jih ponavadi gnojimo kot vmesni posevek s kratko rastno dobo.

Razdelitev vrtnin glede na potrebe po hranilih

Zelo zahtevne rastline, kot so kapusnice, plodovke, bučnice, sladka koruza, krompir in mangold, sejemo in sadimo na prvo poljino, to je del, ki smo ga pognojili letos.

Srednje zahtevne rastline, kot so korenovke oz. gomoljnice, endivija, radič, kobulnice, por in visok fižol, sejemo in sadimo na tisto poljino, ki smo jo pognojili prejšnje leto.

Nezahtevne rastline, vrtnine s kratko rastno dobo, kot so solata, mesečna redkvica, nizke stročnice ter vse čebulnice razen pora, posadimo na preostalo tretjino vrta, ki je nismo gnojili že dve leti.

Če vrtnarimo že dalj časa, pa želimo z novo sezono uvesti načrt kolobarjenja, je dobro, da se spomnimo, kateri del vrta smo gnojili lansko leto in kje je kaj rastlo. Če začenjamo na novo, je razporeditev nekoliko lažja. 

Tisti, ki se jim zdi vrstenje vrtnin zapleteno, se lahko za načrt kolobarja obrnejo na vrtnarske svetovalce, ki se ukvarjajo tudi s tem področjem. Lahko pa si pomagajo tudi z našo risbo triletnega kolobarja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine