Od skupnega zneska končne ocene škode znaša škoda na kmetijskih pridelkih in večletnih nasadih 43,8 milijona evrov, na armaturah pa okoli 469.000 evrov.
Vlada je sprejela spremenjen in dopolnjen program odprave posledic pozebe in snega v sadjarstvu in vinogradništvu. Za izvedbo programa v letu 2017 bodo upravičencem namenili do 3,5 milijona evrov, je objavila vlada.
Lanska pozeba je močno prizadela predvsem sadno drevje in vinsko trto. Pri intenzivnih nasadih je ponekod sneg porušil celotno konstrukcijo, uničil mrežo proti toči, v primeru podrte armature pa podrl tudi sadna drevesa.
Del odškodnine bi lahko izplačali maja
Kmetijski minister Dejan Židan je na novinarski konferenci po seji vlade v sredo minuli teden napovedal, da bi lahko odškodnino za škodo za lansko pozebo izplačali maja.
Stanje na terenu je po besedah ministra težko, tudi nekateri ukrepi, ki so jih zaradi prenizkih temperatur izvajali kmetje, niso bili uspešni. Nekoliko bolj pozitivna novica je po ministrovih pojasnilih ta, da se je število zavarovanj za pozebo povečalo. Po zelo začasnih podatkih naj bi jih za okoli 25 odstotkov več.
Letošnja pozeba po prvih ocenah hujša od lanske
Pozeba je pridelovalce prizadela tudi letos, v dneh po 20. aprilu. Židan je vlado obvestil o prvi oceni poškodovanosti, ki so jo dobili od kmetijsko gozdarske zbornice, Gospodarske zbornice Slovenije, zadrug in posameznih sektorjev. Po začasni oceni je največja škoda nastala v sadjarstvu, kjer naj bi bila okoli 80-odstotna, na posameznih področjih pa tudi 100-odstotna.
Velika škoda je po ministrovih besedah tudi v vinogradništvu, okoli 60-odstotna, čeprav so tudi tu na posameznih področjih ocenili 100-odstotno škodo. Prizadeto je tudi čebelarstvo, kjer lahko pozeba povzroči izpad proizvodnje medu do tretjine, je v sredo povedal minister, ki je dan prej ob ogledu posledic pozebe napovedal pripravo interventnega zakona.
PREBERITE ŠE: