»Namen Vikendov odprtih vrat je obiskovalcem ponuditi obisk več lokalnih turističnih ponudnikov. Ciljna skupina so družine ter domači in tuji gosti. Gre za edinstveno izkušnjo, ki je sicer ne bi mogli doživeti,« pravi direktorica Razvojnega centra Srca Slovenije Aleksandra Gradišek.
Tokratni dogodek v Litiji sovpada s praznovanjem občinskega praznika, zato občina v ta namen v soboto, 18. junija, med 9. in 13. uro prireja Festival skupnosti, kjer se bodo predstavila društva, kmetije in podjetniki iz krajevnih ter mestnih skupnosti občine. Sočasno bo potekala Poletna muzejska noč, največja promocijska akcija slovenskih muzejev in galerij. Pridružila sta se tudi Javni zavod za kulturo, mladino in šport Litija z Mestnim muzejem Litija ter Društvo za razvoj podeželja LAZ s Stalno zbirko savskih prodnikov na Bregu pri Litiji.
Na Turistični točki Srca Slovenije bodo obiskovalcem v sodelovanju z Jarino, zadrugo za razvoj podeželja, v znak dobrodošlice podarili svež korenček. Sicer pa si mogoče med drugim ogledati rokodelske delavnice, muzejske zbirke, galerije in kmečke domačije, v litijskih gostilnah in na turističnih kmetijah pa okušati domače dobrote. Bolj aktivni se bodo lahko tudi športno, adrenalinsko in konjeniško udejstvovali.
Tako Center za zunanjo ureditev – hiša idej in povezovanj stavi na inovativno povezovanje podjetništva in narave ter na spoštovanje nekdanjih tradicij in novih postopkov obdelave lesa. Rokodelski mojster Aleš Veber v Kresniških Poljanah izdeluje unikatne izdelke iz suhega in svežega lesa, njegova posebnost je ročno struženje, medtem ko keramičarka Barbara Vrtačnik na Domačiji Pr'Škunder na Vačah ustvarja okrasne posode, sklede in žlice.
V Pustolovskem parku Geoss bo lahko preverite svoj pogum na plezalnih poteh in orjaškem spustu. Ljubitelji konj se bodo lahko v Konjeniškem klubu Litija naučili osnov western jahanja in se preizkusili v metanju lasa ter podkev. Zavod 16 podkvic, znan po hipoterapevtskem jahanju, vabi na svoj ranč na brezplačno ježo in druženje s konji. V oglarski deželi si je mogoče ogledati tudi Oglarsko domačijo Brinovec, kjer ohranjajo več kot 200-letno tradicijo žganja oglja.
To je le nekaj zanimivosti, celoten program tretjega Vikenda odprtih vrat je dostopen na tej povezavi.