Predlog novele zakona o kmetijskih zemljiščih, s katero so predlagatelji (poslanci vladajoče koalicije brez SLS) hoteli ukiniti odškodnine za spremembo namembnosti kmetijskih zemljišč zdaj v skladu s sprejetimi amandmaji predvideva ohranitev odškodnin za spremembo namembnosti najboljših kmetijskih zemljišč, a znižuje njihovo višino.
Lani uzakonjena sprememba zakona o kmetijskih zemljiščih, ki je zaradi zaščite kmetijskih površin pred pozidavo po letu 2003 znova uvedla odškodnino za spremembo namembnosti, je po besedah Roberta Hrovata iz SDS uvedla neživljenjsko visoke odškodnine za spremembo namembnosti. Te v času zaostrenih gospodarskih razmer zavirajo investitorje in gospodarsko aktivnost, z njegovo uvedbo so v praksi nastopile škodljive posledice, je prepričan Hrovat.
Predlagatelji novele so najprej vztrajali pri popolni ukinitvi odškodnin, a so si v nadaljevanju očitno premislili in so skupaj s SLS pripravili več amandmajev, po katerih se bo odškodnina zaračunala za zemljišča, ki so ocenjena z več kot 50 bonitetnimi točkami. Gre za zemljišča z največjim proizvodnim potencialom, ki so nujno potrebna za pridelovanje hrane. Hrovat je dejal, da se zavedajo nujnosti zaščite najboljših kmetijskih zemljišč, a obenem menijo, da bo edina prava zaščita najboljših kmetijskih zemljišč takrat, ko bo vzpostavljen kataster trajno varovanih kmetijskih površin. Tega v Sloveniji ni in bo po napovedih Branka Ravnika, državnega sekretarja za kmetijstvo, pripravljen jeseni, ko bo resorno ministrstvo v proceduro vložilo celovitejšo spremembo zakona o kmetijskih zemljiščih.
Predlog novele skupaj z amandmaji zato pomeni kompromis med popolno ukinitvijo odškodnin in visokimi odškodninami, ki veljajo zdaj. Z dopolnitvijo predloga novele zakona, ki ohranja znižano odškodnino, se bo ta odmerila le od tlorisa objekta, in ne več od celotnega zemljišča. Tako se bodo znižali stroški investitorjev, predvsem pa bo to, tako Hrovat, razbremenilo mlade družine, ki si želijo zgraditi svoj dom.
Izračun, koliko bi se po sprejeti noveli zakona znižal strošek za gradnjo hiše, si lahko ogledate v sredini tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si, kjer si lahko preberete tudi, kdaj naj bi prišlo do celovitejših sprememb zakona o kmetijskih zemljiščih.