Paradižnikovi zalistniki – pomen odstranjevanja v mokri sezoni

Paradižniki imajo težnjo, da bi razvili več vrhov. Da jih ne bi in bi bile rastline manj razraščene, jim moramo odstranjevati zalistnike, mlade poganjke v pazduhah med glavnim steblom in listnim pecljem. V nadaljevanju preberite, zakaj to počnemo, pri katerih paradižnikih ni treba, kako to naredimo in zakaj je v mokri sezoni to še posebej pomembno.

Kaj so zalistniki

Zalistniki so poganjki, ki zrastejo v pazduhi lista. Spoznamo jih po listku, ki v sebi skriva vršiček. Če jih pustimo, zraste iz njih novo steblo z vedno več listi in postopoma tudi cvetovi in zasnovami plodov. Najlaže jih spoznamo, dokler so še majhni, do pedi visoki, pozneje bomo zmedeni, ali gre za prvotni, ali dodatni vrh rastline. 

Zalistnika ne smemo zamenjati s pecljem, ki bo nosil cvetove – ta namreč nima listkov. Pri paradižniku in jajčevcu zrastejo pogosto iz tal, iz dna rastline ali iz mest, kjer smo z glavnega stebla že odstranili bolne ali tiste liste, ki so bili preblizu tal.

Zalistnikov ni lahko zamenjati s pecljem s cvetovi, tudi ko so ti še zeleni, saj ima v nasprotju z njim listke. Foto: FotoHelin/Shutterstock

Katere vrtnine imajo zalistnike

Zalistnike v največjem številu tvorijo paradižniki, jajčevci, manj pogosto paprike in čiliji.  Zaradi števila jih najpogosteje odstranjujemo pri paradižniku, včasih tudi pri jajčevcu, če se nam zdi, da je rastlina šibka in ima premalo cvetov.

Zakaj odstranjevanje

Če bi iz vsakega zalistnika zrasel nov vrh, bi bila rastlina pregosta, v grmičku bi se zadrževalo preveč vlage (bolezni), poleg tega taka rastlina potrebuje več vode in hranil. Posamezne rastline namreč ne kaže preveč obremeniti, če hočemo lepe in zdrave plodove. Razraščenim dodatnim vrhovom tudi težko zagotovimo dovolj opore.

Pri katerih sortah paradižnika jih odstranjujemo

Zalistnike odstranjujemo pri sortah paradižnika, ki raste v višino. Izjemoma lahko pustimo enega, največ dva stranska vrhova, če je sadika močna, če dobro napreduje in smo poskrbeli tudi za stransko oporo, denimo debelo vrvico med koli v vrsti. Pustimo jih lahko tudi pri cepljenih sadikah, saj so te močnejše. Ne odstranjujemo pa jih pri grmastih sortah paradižnika, ki naredijo kompakten grmiček, torej rastejo tudi v širino. Ti imajo navadno tudi krajše poganjke in manjšo razdaljo med listi.

Zalistniki nam hitro uidejo v vrhove. Foto: Gondola/ShutterstockKako jih odstranjujemo

Mlade poganjke odstranjujemo čim manjše, pri velikosti npr. 5 cm so zelo krhki in zadostuje, da jih odlomimo s prsti. Pri večjih smo raje bolj previdni, da ne bi z njimi zatrgali še del povrhnjice na glavnem steblu. Takrat si lahko pomagamo s škarjami. Da nam zalistniki ne bi ušli v vrhove, rastline pregledujemo vsaj enkrat na teden.

Kdaj jih nikoli ne odstranjujemo

Zalistnikov nikoli ne odstranjujemo, dokler so rastline mokre ali le vlažne. Zato tega tudi ne počnemo zjutraj, dokler se na paradižniku ne osuši rosa.

Zakaj je v mokri sezoni odstranjevanje posebej pomembno

V mokrem poletju je zelo pomembno, da rastline niso pregoste, da se med njimi ne zadržuje zračna vlaga, ki spodbuja razvoj glivičnih bolezni, predvsem krompirjeve oz. paradižnikove plesni. Iz podobnega razloga odstranjujemo tudi liste, ki so tik pri tleh in so bolj izpostavljeni vlagi. Med sezono dozorevanja lahko liste od spodaj navzgor sicer postopoma odstranjujemo do najnižjega šopa plodov, vendar šele takrat, ko se ti začenjajo barvati.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Tedenski jedilnik: 5 preprostih kosil za uvod v poletje

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE