Pridelovalci zelenjave letos z manjšo letino večine vrtnin

3. 9. 2018 | Besedilo: K. Ž./STA

letina, zelenjava, vrtnine

Medtem ko je v Evropi letošnja suša povzročila najhujšo krizo na trgu zelenjave v EU v zadnjih 40 letih, pa v Sloveniji suša ne predstavlja večjega problema. Kljub temu pridelovalci zelenjave pričakujejo manjšo letino večine vrtnin, predvsem zaradi deževne pomladi in začetka poletja, vlaga je namreč prinesla težave z boleznimi.

"Pridelovalci zelenjave letos pričakujejo nižje pridelke. Pojavljali so se namreč različni ekstremi, ki so negativno vplivali na pridelavo. Pomlad in začetek poletja sta bila deževna, posledica tega je bil pozen začetek pridelave in s tem izpad proizvodnje, kasneje pa je bilo zaradi vlage veliko težav z boleznimi. Težavo so predstavljali tudi škodljivci, ki jih ni bilo možno učinkovito obvladati," so pojasnili na Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS).

Po mokrem začetku za pridelovalce zelenjave pomembnega obdobja pa so bile v zadnjem obdobju v večjem delu države problem pomanjkanje padavin in visoke temperature. Na večjem delu zelenjadarskih kmetij suša sicer ne predstavlja problema, saj ima večina tržnih pridelovalcev po pojasnilih zbornice urejeno namakanje, kjer tega ni, pa izpad pridelka povzroča tudi suša.

Zaradi visokih temperatur, ki smo jim bili priča v avgustu, se je pojavil vročinski stres, prišlo je do ožigov na plodovih, oplodnja je slabša, pridelki so prehitro dozorevali. Vročina pa je tudi ustrezen pogoj za pojav določenih škodljivcev.

Poleg tega so na več območjih pri pridelavi zelenjave na prostem veliko škode naredili še toča, veter in nalivi. Močnejša neurja s točo, ki so pustila večje posledice v kmetijstvu, so imeli maja v Pomurju, junija na vzhodnem delu Dolenjske, kjer je kot pest debela toča poškodovala tudi infrastrukturo, avgusta pa tudi na območju Škofij.

"Izpad pridelka se pričakuje na večini vrtnin tako na prostem kot v rastlinjakih. Nižji pridelki se pričakujejo pri kapusnicah, čebulnicah, plodovkah, solatnicah, stročnicah, tudi špargljih in artičokah. Razlogi za upad posameznih vrtnin so različni, nekatere vrste so prizadele bolezni, druge škodljivci, na določenih območjih je bila razlog toča, drugod nalivi, pa vročinski stres, slabša oplodnja ..." so pojasnili na KGZS.

Kot so dodali, pa se težave pridelovalcev nadaljujejo tudi v skladiščih. "Kljub podatkom o pomanjkanju zelenjave v Evropi, imajo pridelovalci velike težave s prodajo, trgovci naše zelenjave ne odkupujejo oz. če jo, so odkupne cene zelo nizke," so poudarili.

Če so imeli nekateri pridelovalci zelenjave ponekod izpad zaradi suše, pa ta letos po pojasnilih KGZS ni povzročala težav pri pridelavi sadja.

"Padavin je bilo zadosti, ponekod se beležijo celo presežki. Problem je predstavljala pozeba v februarju, ki je povzročila izpad pridelka marelic skoraj v celoti, pri jablanah pa je prišlo do izpada boljših cvetnih brstov. Zaradi slabega, deževnega vremena v času cvetenja se beleži tudi slabši pridelek češenj," so še navedli v KGZS.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE