V zadnjih letih se na področju prehranske samopreskrbe veliko dogaja, njeno spodbujanje je pomemben del uradne kmetijske politike, še bolj pa dejavnosti civilnodružbenih organizacij, ki imajo na celjskem sejemskem trojčku pomembno vlogo pri oblikovanju spremljevalnega programa. Med drugim pripravljajo okrogle mize o aktualnih vprašanjih pridelovanja zdrave hrane, ki zanima čedalje več ljudi, tudi mladih. Eko civilna iniciativa Slovenije (Ekoci) tako v petek prireja otvoritveno slovesnost Štafete semen 2014, na kateri pričakujejo tudi ministra za kmetijstvo in okolje mag. Dejana Židana. Gibanje za sejanje, izmenjavo in hranjenje avtohtonih, domačih tradicionalnih vrst semen bo na sejmišču takrat odprlo tudi izmenjavo semen in cepičev starih sort, ki se je bo lahko udeležil vsakdo. Iz izmenjanega semena bodo lahko obiskovalci na svojem vrtu vzgojili vrtnine iz slovenske zakladnice avtohtonih in tradicionalnih sort, toliko semena, kot ga bodo ob izmenjavi prejeli, pa bodo nato poslali na naslov organizatorja, ki ga bo predal v gensko banko na Kmetijskem inštitutu Slovenije, s čimer bodo pripomogli k ohranjanju teh sort. Sodelujoči se bodo seznanili tudi z različnimi možnostmi povezovanja in izmenjave semen, ki jih doslej v Sloveniji vzpostavili pod okriljem civilne družbe. Eden osrednjih petkovih dogodkov v organizaciji Ekoci bo okrogla miza o izboljšanju samopreskrbe s hrano tako na ravni gospodinjstev kot vse Slovenije.
V razstavnem delu sejma Flora bo mogoče izbirati med ponudbo trajnic, okrasnega grmičevja, lončnic, cvetja, semen, čebulnic in sadnega drevja. Nakupiti bo mogoče tudi semena in sadike eksotičnih rastlin (goji jagode, aronija, sibirske borovnice, šisandra) ter opremo za vrtnarjenje (ročno vrtno orodje, profesionalna orodja za vrt in druga vrtna mehanizacija, kosilnice). Predstavljena bodo sredstva za rast in zaščito rastlin (gnojila, škropiva, zaščita proti toči), korita, lonci in obešanke za cvetoče in druge rastline, kompostniki, plastenjaki, steklenjaki in nasploh ponudba vrtnih centrov. Bogata pa bo tudi ponudba drugih izdelkov za urejeno okolico doma (bazeni in bazenska tehnika, ograje, tlakovci, vrtno pohištvo).
Na sejmišču bo med drugim mogoče prisluhniti predavanjem o obrezovanju drevnine po zimskih poškodbah, domači pridelavi semena, o kitajskih okrasnih rastlinah na naših vrtovih, trendih pri urejanju obhišnih vrtov, združenje društev biodinamikov Ajda prireja okroglo mizo o tem, kaj je zdrava hrana, Ekoci pa o možnostih za ustvarjanje zelenih delovnih mest v Sloveniji.
V okviru Flore se bodo na državnih prvenstvih pomerili mladi vrtnarji, cvetličarji in aranžerji, vsak v svoji sekciji. Cvetličarji bodo program sejma Poroka dopolnili s tekmovalno razstavo poročnih šopkov. Sejem zdravega načina življenja, zdravilstva, zeliščarstva, zdrave prehrane, naravne kozmetike Altermed bodo letos pospremili s prikazi zdravega kuhanja, številnimi predavanji in predstavitvami. Med drugim bo sodeloval Dario Cortese s predavanjem o pomenu užitnih divjih rastlin za današnji čas, zeliščar Jože Majes bo govoril o izdelavi pripravkov iz zdravilnih rastlin, predstavljena bo Kovacsikova metoda zdravljenja raka, ki prihaja iz Brazilije, svoje znanje o zdravem prehranjevanju pa bodo pokazali tudi otroci, ki so vključeni v program ekošol.
Čebelarji bodo v strokovnem delu svojega srečanja osrednjo pozornost namenili pregledu stanja in aktualnim ciljem čebelarstva, predstavili bodo dobre čebelarske prakse, do čebel najbolj prijazne občine in podjetja, ki jih je ČZS izbrala na natečajih v okviru akcije Ohranimo čebele. Inovatorji bodo predstavili najboljše tehnološke rešitve sublimiranja oksalne kisline v vseh panjskih sistemih, ki jih uporabljajo slovenski čebelarji. V razstavnem delu ApiSlovenija bo svojo ponudbo predstavilo kar 69 razstavljavcev.
Med petkom in nedeljo bodo sejmi oprti od 9. do 18. ure, enotna vstopnica za vse tri (v soboto in nedeljo za vse štiri) prireditve stane 6,5 evra za odrasle in 5 evrov za upokojence, učence, dijake in študente. Program si je mogoče ogledati na spletni strani Celjskega sejma.