Četudi stoodstotne odpornosti na to glivično bolezen, ki jo na zelenih delih rastlin največkrat opazimo od srede junija naprej, ni, se je dobro odločiti za zgodnje sorte, ki jih krompirjeva plesen zaradi krajše vegetacije večinoma ne napade (med njimi so adora, ulster sceptre, minerva, bellarosa, primura, jana, kresnik, maris bard, madeleine, riviera), ali za srednje pozne in pozne sorte, ki so na to bolezen odporne (med njimi KIS mirna, KIS sora, sante, bistra, pšata).
Pri sajenju doma pridelanega semenskega krompirja je več možnosti, da bo ta okužen z virusi. Kdor se vseeno odloči za to možnost, naj za seme nikar ne izbere drobnih gomoljev – ti so morda takšni zato, ker so okuženi ali pa imajo slabo dedno zasnovo. Zgoraj naštete sorte krompirja predstavljajo le del tistih, ki so na prodaj pri nas ali so bile preizkušene v naših rastnih razmerah. Natančnejši pregled nad njimi ponuja spletna stran Kmetijskega inštituta Slovenije.
V skladišču Kmetijskega inštituta Slovenije v Mostah pri Komendi je mogoče kupiti semenski krompir slovenskih sort pšata, bistra, KIS sora, KIS mirna in KIS sotla, v Semenarni Ljubljana pa so izbor različnega semenskega krompirja dopolnili tudi s sortami, primernimi za ekološko pridelavo, pakiranimi v manjše zabojčke, primerne za vrtičkarje.