Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Več hrane iz varovanega okolja

Po kmetijsko-
-okoljskih kazalnikih smo v zadnjem desetletju v Sloveniji izgubili preveč kakovostne kmetijske zemlje in s tem naravnih virov. Cilj trajnostnega kmetijstva zato ostaja: zagotoviti zadostne količine kakovostne hrane in obenem poskrbeti za ohranjanje okolja.
Marjeta Šoštarič, Delo
18. 9. 2017 | 13:18
21. 10. 2024 | 21:43
1:51

Takšno je ključno sporočilo včerajšnje predstavitve kmetijsko-okoljskih kazalnikov v Agenciji RS za okolje (Arso), ki sta jo v okviru projekta Razvoj kmetijsko okoljskih kazalnikov in podpora delovanju nacionalnega referenčnega centra za kmetijstvo v Eionet-Si v letu 2011 pripravila agencija in Kmetijski inštitut Slovenije (KIS).

Kmetijstvo je nujna dejavnost, ki okolje obremenjuje ter hkrati ureja prostor in upravlja naravne vire, so v svojih predstavitvah, ki so jih pripravili po posameznih kmetijsko-okoljskih kazalnikih, poudarjali strokovnjaki s kmetijskega inštituta.

Kmetijsko-okoljski kazalniki kažejo, da se kmetijska pridelava vedno bolj prilagaja večjemu varovanju okolja in da je slovenski kmetijski prostor nadpovprečno biotsko pester. V zadnjih dvanajstih letih smo predvsem zaradi pozidave pri nas izgubili 11,2 hektara tal na dan, od tega 7,2 hektara kmetijskih zemljišč, kar je po besedah Boruta Vrščaja velikost ene povprečne kmetije pri nas.

Zakaj prihaja do velikih izgub kmetijske zemlje, si lahko preberete v četrtkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine