Vsi resda nimamo primernega prostora in časa, da bi si sadike vrtnin vzgojili sami, a posebej v poletnem času se pri prodajalcih lahko nasmolimo. Obstaja več na oko prepoznavnih znakov, da je sadika stara, nevitalna, utrujena. Stare sadike imajo bodisi na listih rožnatovijolični nadih, koreninske grude so prepredene z rumenorjavimi koreninami ali pa so sadike visoke in šibke.
Poleti na tržnicah pogosto naletimo na sadike solatnic, kapusnic, celo paradižnika, katerih listi niso več povsem zeleni, temveč imajo rožnat ali vijolični nadih. Ne govorimo denimo o sadikah solate hrastov list ali temno rdeče bazilike, pri katerih je že mlada rastlina obarvana. Gre za barvni nadih na rastlinah, ki bi sicer morale imeti zelene liste, ki priča, da so doživljale stres in so zastarane. Takšne sadike bodo slabo napredovale, saj se je njihova rast ustavila, ali pa se bodo kmalu potegnile in ušle v cvet. Tudi sadike tistih sort radiča, ki pozneje postanejo rdeči, morajo biti zelene, saj ima mlad radič vedno zelene liste. Sicer pa vijolično obarvanje zelenih listov pomeni, da korenine zaradi šoka slabo absorbirajo hranilo fosfor, kar ne pomeni, da ga v tleh primanjkuje, temveč da so rastline doživljale stres (sušo, vročino, neenakomerno izpostavljenost soncu). Zatorej nikar ne verjemite zagotovilom ponudnikov, da s takšnimi rastlinami ni nič narobe. O zastaranosti se lahko prepričate tudi tako, da si ogledate koreninski sistem.
Korekten ponudnik sadik vam bo dovolil, da koreninsko grudo potegnete iz lončka in si ogledate koreninski sistem, ali pa bo to naredil sam. Primerno vlažna koreninska gruda gre namreč zlahka iz lončka in pri tem ne utrpi nobene škode. Jo je pa težko spraviti iz posodice ali odprtine v gojitvenem platoju, če korenine na dnu že silijo iz posode (splet lahko sklepamo na starost sadike). Korenine morajo biti bele, enakomerno morajo prepredati substrat. Če so rumene ali celo rjave in na obodu koreninske grude delajo strnjeno plast, so sadike precej stare, zato se nakupu odpovejmo. Sadika, ki ima svetle in dobro razvite korenine, je kakovostna, tudi če ima manjše liste.
Vrtnarji sadike navadno gojijo v platojih z več odprtinami. Medtem ko rastline čakajo na kupca, seveda rastejo, predvsem v višino, saj v širino nimajo prostora, poleg tega gre vršiček k svetlobi. Tako razpotegnjene sadike so tanjše in krhkejše in občutljivejše na sonce, zato se jim je bolje izogniti.