10 pasem psov, ki za seboj ne puščajo kosmatih odtisov

Nekatere manjše pasme se lahko pohvalijo z nezahtevno dlako, ki skoraj ne odpada. Nekatere od njih so tudi manj energične in potrebujejo le sprehod okoli bloka.

Če razmišljate, da bi imeli psa, a se vam upira misel na dlako, ki jo bo puščal za sabo, in številne sprehode, nad katerimi niste ravno navdušeni, imate na izbiro pasme, ki nimajo ogromno energije in za seboj ne puščajo vedno kosmatih odtisov. Gre za manjše pasme, ki so primerne tudi za stanovanja. Pri nekaterih pa bo vseeno potreben kompromis – manj odpadanja dlake, več gibanja.

Opičji pinč

Opičji pinč izvira iz Nemčije, nekoč pa so ga uporabljali na lov na škodljivce (predvsem podgane). Je zelo nagajiv in navihan pes, ki vas bo zabaval z raznimi triki in norčijami. Je zelo okreten in velja za majhnega psa z velikim značajem. Čeprav je zelo aktiven, bo srečen in zadovoljen tudi v vašem naročju.


Bruseljski grifon

Njegov sorodnik je opičji pinč, čeprav pasma izvira iz Belgije (natančneje iz Bruslja). Včasih so bili priljubljeni predvsem na podeželju, kjer so lovili manjše glodavce. Bruseljski grifon je inteligenten in vesel kužek, ki ima vse rad. Paziti morate, da jih ne hranite z ostanki z mize, saj postanejo izbirčni in nenasitljivi. Prav tako jim morate jasno pokazati, kdo je gospodar. Z njegovo dlako se vam skoraj ne bo treba ukvarjati, več časa pa boste morali posvetiti gibanju in hoji.

FOTO: Darina Matasova/Shutterstock

Kitajski goli pes

Kitajski goli pes izvira iz Kitajske in je odličen terapevtski pes. Psi so lahko rojeni brez dlak ali z dlakami. Pasma je zelo inteligentna, potrpežljiva, živahna in neagresivna. Na sprehodih je poln energije, doma pa najraje drema. Ker je lahko plašen in bojazljiv, potrebuje zgodnjo in obsežno socializacijo.

PREBERITE ŠE: 7 pasem psov, ki vam bodo v čustveno oporo

Mali italijanski hrt

Mali italijanski hrt je ena najstarejših pasem hrtov, v Evropo pa so jih prinesli v dobi Feničanov. Je sramežljiv, plašen in miroljuben pes, ki pa potrebuje zaščito svojega lastnika. Je aktiven in hiter pes, ki potrebuje en sprehod na dan,  doma pa bo najraje poležaval in dremal. Ker ga hitro zebe, pozimi potrebuje dodatno zaščito.

Pritlikavi šnavcer

Pritlikavi šnavcer je nemška pasma in izvira iz 18. stoletja. Njegovi predniki so šnavcer, opičji pinč in koder. Pritlikavi šnavcer je živahen in zelo učljiv pes, čeprav zna biti tudi trmoglav in dominanten. Velja, da je glasen in s svojim gospodarjem komunicira z lajanjem ter drugimi glasovi. Njegova dlaka potrebuje redno in dosledno krtačenje ter dvakrat letno obisk pasjega salona. Kopanje izvajajte le, kadar je nujno. Ker je pasma zelo ješča, bo potreboval en daljši sprehod ali tek na dan. Doma bo sproščen in miren, če mu bo zagotovljena zadostna količina gibanja.


Lakelandski terier

Pasma je bila vzrejena v pokrajini Lake v Angliji z namenom zaščite farm pred lisicami. Pasma ima zelo rada bližino človeka in ni primerna za družine, ki so veliko zdoma. Če jim je dolgčas, se zatečejo k uničevalnemu vedenju. Dlaka mu skoraj ne izpada, vendar pa potrebuje ročno puljenje dlake trikrat letno (nujno je tudi puljenje dlake v ušesih). Lakelandski terierji potrebujejo nekaj več gibanja kot pasme, ki smo jih opisali do sedaj.

Valižanski terier

Valižanski terier FOTO: Kate Grishakova/ShutterstockPasma izvira iz severnega Walesa, kjer so jo v 18. stoletju uporabljali za lov a podgane, jazbece, vidre in lisice. Valižanski terier je vesel, ljubeč, igriv, pogumen in aktiven pes. Najbolj primeren je za bolj aktivne družine. Ker radi lajajo, za gosto naseljena urbana okolja niso ravno primerni, če jih omenjenega vedenja ne odvadimo že zelo zgodaj. Dlaka jim skoraj ne odpada, potrebujejo pa krtačenje, s katerim jim odstranimo nečistoče. Kopanje potrebujejo le, če so zelo umazani, sicer je dovolj, če jih obrišemo z mokro brisačo. Potrebujejo redno aktivnost, v obliki daljših sprehodov in občasnega plavanja. Čeprav so majhni, se bodo bolje počutili v hiši z ograjenim vrtom kot v stanovanju.

Maltežan

Maltežan sodi med najstarejše majhne pse in je celo upodobljen na grških vazah. V Evropo so ga z Malte in Italije prinesli križarji, hitro pa je postal priljubljen predvsem pri aristokraciji. Maltežan je pes za v naročje. Je ljubček, igriv, pozoren in dobrovoljen. Ker se bojijo samote, jih je že kot majhne treba navajati nanjo. Ne potrebujejo veliko aktivnosti, zadostovala bo že igra na vrtu in sprehod.

Zahodnovišavski beli terier

Zahodnovišavski beli terier izhaja iz Škotske, kjer so ga v 19. stoletju uporabljali za lov na lisice in manjše glodavce. Pes je zelo inteligenten, radoživ, radoveden in ljubeznih. Čeprav je navezan na lastnika, v naročju ne bo zdržal dolgo časa. Bolj kot crkljanje potrebuje igre in aktivnost. Zahodnovišavski beli terierji so kot mini bombe energije, a ob zadostni količini gibanja so doma mirni in spijo od 13 do 22 ur. Nega dlake ni zahtevna, česanje potrebujejo zato, da preprečite vozlanje mehke podlanke.

PREBERITE ŠE: Nekatere pasme psov se bolj bojijo pokov in grmenja

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE