Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

4 velike napake v odnosu s psom, ki jih delamo skoraj vsi pasji lastniki

Čeprav dobronamerno, z nekaterimi navadami kužku škodimo.
Foto: Luis Molinero/Shutterstock
Foto: Luis Molinero/Shutterstock
2. 6. 2022 | 15:39
22. 10. 2024 | 17:14
3:39

V Sloveniji po statističnih podatkih živi približno četrt milijona psov, kar pomeni, da je pasji lastnik skoraj vsak osmi Slovenec. Vzgoje štirinožnih prijateljev se vsak loteva po svoje, pri tem pa zagreši tudi cel kup napak, zaradi katerih psiček včasih ni najbolj ubogljiv. Nekatere izmed njih so izjemno pogoste in za večino od njih se sploh ne zavedamo, da so za pse lahko škodljive. 

Človeško prijateljevanje s psi seže kar 15 tisočletji v zgodovino - od volka do danes, ko poznamo nekje okoli 340 različnih pasem, pa so se na življenje v simbiozi navadili tako oni kot mi. Pravila igre seveda določa človek, psa pa njihovo upoštevanje dejansko osrečuje. A pri vzgoji psov postajamo vse manj striktni, kinologi pa opozarjajo, da s tem, ko manjšamo svojo avtoriteto, psom ne delamo usluge. Spodaj naštevamo najpogostejše napake, ki jih počnemo skoraj vsi pasji lastniki. 

PREBERITE ŠE: 5 pogostih napak pasjih skrbnikov

Neprestano pogovarjanje

Pes nas je na svoji hierarhični lestvici zmožen uvrstiti le na dve različni mesti. Nad ali pod sabo. Če se bomo ves čas z njim pogovarjali, nas bo zagotovo uvrstil pod sabo, saj njegovi možgani potrebujejo jasne ukaze. Če psa ves dan naslavljamo, ne, da mu povemo, kaj od njega želimo, je to približno tako, kot če bi poklicali človeka, da nam pomaga, a se ne bi opredelili, pri čem oziroma katerem opravilu. Psa tako spravljamo v stres, saj je ves čas v pripravljenosti, nikakor pa ne zna prepoznati, kaj želimo od njega.


Odzivanje na vsako pasjo napako

Psi vsak dan ušpičijo marsikatero neumnost, kaznovati pa jih je potrebno le za tiste, ki so zares pomembne. Če se na vsako pasjo potegavščino odzovemo, bo pes ugotovil, da na ta način dobi ogromno pozornosti. Pes si ves čas želi stika z očmi in vaše pozornosti in odzivanje na malenkosti, ga bo le spodbudilo, da jih dnevno zagreši še več. Skratka, neprestano opominjanje, opozarjanje in hudovanje nad psom za vaš odnos ni dobra naložba.

Ena beseda za več ukazov

Psi se lahko v svojem življenju naučijo in si zapomnijo kar nekaj besed. Dobro je, da svoje ukaze čim bolj opredelite, saj jih bodo kosmatinci na ta način bolj upoštevali. Če bo NE veljal za skok na cesto, naskakovanje ljudi in osvajanje kavča, bo pes najverjetneje zmeden. Namesto tega uporabite ukaze CESTA, NE in NE SMEŠ, na primer. Pes bo tako bolj jasno vedel, kaj ste mu prepovedali.

Uporaba celih povedi

Morda se vam včasih zdi, da vas pes popolnoma razume, a zagotavljamo vam, da zagotovo ne govori človeškega jezika. Zato se z njim ne pogovarjajte v celih stavkih, temveč z njim komunicirajte le s po eno besedo. Tako bo kuža lažje razumel, kaj od njega zahtevate in bo tudi veliko bolj samozavestno reagiral na vaš glas. Vse odvečne besede v stavkih ga bodo namreč le zmedle.


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine