Četudi se vam zdi, da bo kosmatinec prinesel v vaše življenje srečo, radost in veselje, boste kmalu ugotovili, da vse le ni tako idilično, kot je videti na prvi trenutek. Poleg vsega lepega se pogosto pojavijo tudi nekoliko manj prijetne situacije, ko na primer pes zboli, ko se ne zna primerno obnašati, ko dobimo račun po obisku pri veterinarju, ko nas jezijo dlake, ki jih pušča ali ko laja tudi takrat, ko ne bi smel … Da bi bilo življenje s pasjim prijateljem čim manj stresno, se moramo izogibati nekaterim pogostim začetniškim napakam.
PREBERITE ŠE: 5 ZNAKOV, DA STE DOBER LASTNIKA PSA
Prvo napačno odločitev lahko sprejmete že takoj pri izbiri pasjega mladička. Začetno navdušenje nad pasjo lepoto zlahka zamegli um in pripomore k impulzivni odločitvi, da v dom pripeljete najlepšega psa, ki ste ga kdaj videli. Napaka je, ker mnogi ne pomislijo, da bo simpatični mladiček polulal kakšno dragoceno preprogo, morebiti zgrizel kakšen copat, da bo njegova dlaka vsepovsod in da bo morda zrastel v velikega, včasih tudi ogromnega psa. Še posebej tvegano je, kadar posvojite mladička in ne poznate njegovih staršev, prednikov. Če vas bodo premamile proseče očke mladega štirinožca iz zavetišča za živali, je smiselno, da se o njem pogovorite z oskrbnikom, ki vam bo znal povedati, koliko je kuža star in koliko bo predvidoma še zrastel, ali je že navajen opravljati potrebo zunaj, kakšen je njegov značaj in podobno. Preden torej podležete pasjim čarom, pomislite ali imate zanj dovolj časa, prostora in denarja, kako se bo vklopil v vaš življenjski slog in kako ga bodo sprejeli ostali družinski člani.
Učenje psa lepega vedenja je nekaj, česar ne smete izpustiti. Nujno je, da psa naučite vsaj osnovnih pravil, ki jih mora znati in upoštevati kjerkoli in kadarkoli. Če bo ubogal na ukaze, kot so: »pridi«, »čakaj«, »sedi«, »lezi« in podobno, bo to pravi korak v smeri prijetnega skupnega bivanja. S pridnim in lepo vzgojenim psom boste dobrodošli na terasah restavracij, skupaj z njim se boste lahko odpravili na izlete, obiske, v mesto … Poskrbite za socializacijo in postavite mejo, kaj kuža sme in česa ne. Verjemite, s tem mu ne boste škodovali, ampak ravno nasprotno. Psom je veliko lažje, če točno vedo, kaj od njih pričakujete in kdaj, zato je priporočljivo, da ste ves čas dosledni in da se postavljenih pravil držite kot pijanec plota.
PREBERITE ŠE: KAKŠNI SO STROŠKI, KO ZBOLI VAŠ PES
Vsak pes se mora gibati, zato poskrbite za redne sprehode, igro, učenje in miselne izzive. Vsaka aktivnost s psom, pri kateri se pes giba in kaže svoje spretnosti in sposobnosti, je zanj koristna. Pomanjkanje gibanja lahko pripelje do zdravstvenih in vedenjskih težav, zato psu omogočite najmanj dva daljša sprehoda na dan ali več krajših.
Saj veste, kaj pravijo: bolje preprečiti kot zdraviti. Strokovnjaki svetujejo, da svojega psa vsaj dvakrat na leto odpeljite k veterinarju na redni pregled, saj bo le-ta morda odkril začetne, manjše zdravstvene težave, ki bi lahko prerastle v velike in nevarne, če jih ne bi pravočasno odkrili oziroma zdravili. Stroški pregleda bodo nedvomno manjši od stroškov morebitnega zdravljenja dlje časa trajajoče bolezni ali poškodbe.
Ni vsaka hrana primerna za vsakega psa. Odvisno je od pasme, velikosti, genetike, zdravstvenega stanja psa, starosti in še bi lahko naštevali. Pred nakupom pasje hrane pridobite informacije po spletu, pozanimajte se pri drugih pasjih skrbnikih, ki vam bodo znali svetovati, veliko znanja o tem imajo veterinarji, kinološki strokovnjaki z izkušnjami, vzreditelji … Tudi izbira priboljškov naj bo skrbno premišljena, prav tako ne naredite napaki, kot sta pretiravanje s količino in ponujanje človeške hrane vašemu psu.