Kakšno hrano in koliko jo potrebuje naš kuža, je odvisno od njegove starosti, pasme, velikosti. Pozanimajte se pri strokovnjakih ali preberite deklaracije na embalaži, tako da boste zares izbrali tisto, kar je zanj najboljše. Dejstvo je, da nekateri psi nimajo meje pri količinskem vnosu hrane, zato jim morate obroke skrbno odmerjati. Spet drugi so precej izbirčni in morate najti hrano, ki bo zanj primerna in tudi okusna. Spet tretji potrebujejo posebne vrste hranil, da omilijo morebitne zdravstvene težave ali alergije.
PREBERITE ŠE: STE SE KDAJ VPRAŠALI, ZAKAJ VAŠ PES POČNE TO
Poskrbite, da ima pes vedno na razpolago čisto in svežo vodo, tako da se bo lahko odžejal, kadarkoli bo želel. Količina, koliko jo kuža potrebuje, je različna, odvisno od vremena, starosti psa in podobno.
PREBERITE ŠE: VAŠ KUŽA LAHKO POPIJE PREVEČ VODE (TAKO BOSTE UGOTOVILI, DA JE TEMU TAKO)
Pes potrebuje gibanje in zato mora biti aktiven vsak dan. Spodbudite ga k temu s sprehodi, igro, tekom … Posamezne pasme imajo rade določene aktivnosti, kot na primer prinašalci, ki se ne bodo naveličali prinašanja žogic. Nekateri obožujejo daljše in napornejše pohode v hribe, spet drugi so navdušeni nad preskakovanjem in premagovanjem ovir, zato je z njim priporočljivo vaditi agility.
Nega psa je prav tako pomembna kot vse ostalo, kar se tiče ohranjanja dobrega zdravja in počutja. Redno krtačenje odpadle dlake bo koristno tako za vas kot vašega psa, saj boste s tem preprečili, da bi bila dlaka vsepovsod po prostoru ali na vaših oblačilih, hkrati pa boste imeli ob česanju tudi možnost, da pregledate njegovo kožo in pravočasno opazite morebitne spremembe na njej, bolhe ali klopa … Verjemite, tudi kuža se bo dobro počutil, če bo lepo negovan.
Ne pozabite na pasje tačke in urejene ter postrižene kremplje. Redno preverjajte stanje pasjih tačk, še posebej poleti, če boste z njim hodili po vročem asfaltu ali pozimi, ko bo na tleh veliko soli in ledu. Blazinice ne smejo biti suhe, razpokane, vnete … Če boste opazili, da si jih kuža liže, potem obstaja velika verjetnost, da so poškodovane oz. boleče ali pekoče. Precenite ali je čas, da ga odpeljete k veterinarju ali pa blazinice le dobro očistite in razmislite o nakupu pasjih čevljev.
Skrb za ustno higieno je izredno pomembna za ohranjanje zdravja vašega psa. Mnogi lastniki se ustni higieni posvetijo šele, ko je pes star in se pojavijo težave, čeprav bi jih lahko preprečili. S ščetkanjem in rednim pregledovanjem zob in dlesni začnite že, ko imate doma še mladička - da se tega navadi in da kasneje ne boste imeli težav. Po potrebi psa peljite k veterinarju na odstranjevanje zobnega kamna.
PREBERITE ŠE: TO JE RAZLOG, DA IMA VAŠ PES SLAB ZADAH
Psa že od majhnega navajajte na obiske pri veterinarju, da bo ob pregledu sproščen in miren. Redni obiski so zaželeni, saj je preventiva največ, kar lahko naredite za vašega psa. Veterinar bo pregledal, ali je kuža cepljen, ali je očiščen bolh in zajedavcev, po potrebi bo psu očistil ušesa, mu skrajšal kremplje, opozoril na morebitne zdravstvene nevšečnosti in vam podal še marsikateri koristen nasvet.