27. 6. 2022 | Besedilo: E. N.
Vaš kuža lahko popije preveč vode (tako boste ugotovili, da je temu tako)
27. 6. 2022 | Besedilo: E. N.
Voda mora biti kužku vedno na voljo, paziti pa moramo, da je ne popije preveč.
V teh dneh beležimo rekordne temperature in če je le mogoče, se hladimo nekje v senci, pod klimo ali ob vodi. Vroče poletno vreme je tudi čas, ko je še posebej pomembno, da se primerno hidriramo, prav tako pa moramo paziti, da imajo dostop do sveže vode vedno tudi naši štirinožni prijatelji. Čeprav je dobro, da je njihova posoda s tekočino vedno polna, pa moramo biti pozorni, da ne popijejo preveč.
Morda se vam zdi, da vode ne more biti nikoli čez mero in da je bolje spiti preveč kot premalo. V mejah normale slednje sicer drži, a preveč tekočine lahko povzroči pomanjkanje elektrolitov v telesu in posledično celo vrsto zdravstvenih težav, ki si jih seveda ne želimo. Enako se lahko zgodi tudi pri psih in ker sami ne morejo šteti litrov, ki so jih v dnevu vnesli v svoje telo, moramo biti toliko bolj pazljivi lastniki. Sploh, če se kuža rad kopa in ima navado med plavanjem piti vodo, moramo dnevni vnos tekočine primerno uravnavati.
Koliko vode dnevno naj kuža zaužije?
Zastrupitev z vodo sicer ni tako pogosta, ni pa redkost, zato je pomembno, da smo sploh v vročih dneh, ko se kužki s pitjem tudi hladijo, pozorni. Priporočena količina popite vode v dnevu je seveda odvisna od teže, starosti in aktivnosti psa. Generalno pa se lahko zanašamo na napotek povprečja okoli 60 mililitrov na kilogram telesne teže. Če ima kuža na primer 10 kilogramov, bo zanj zadostovalo 600 mililitrov vode na dan.
Znaki prevelikega vnosa vode
Kot smo že omenili, se prevelika hidracija v teh dneh lahko zgodi, v takšnih primerih pa je kužka treba nemudoma peljati k veterinarju. Da boste vedeli, kdaj je potrebno ukrepati, spodaj naštevamo simptome zastrupitve z vodo.
- izguba koordinacije
- napihnjenost
- slabost in bruhanje
- povečane zenice
- steklene oči
- brezbarvne dlesni
- abnormalno slinjenje