Slab zadah pri psu

Kako lepo je, kadar kuža priteče do nas z mahajočim repkom, da ga lahko pobožamo, objamemo, pocrkljamo … Vendar pa tak trenutek ni vedno prijeten, še posebej, kadar zavohamo neprijetne vonjave, ki prihajajo iz njegovega gobčka.

Slab zadah pri psu običajno nakazuje na dentalne težave in ni nekaj normalnega, kar marsikdo misli. Lahko se pojavi kot posledica zobnih bolezni, presnovnih težav, poškodb ali tujka v ustih, nemalokrat pa stanje nastane zaradi bakterijskih oblog in nabiranja zobnega kamna v ustih. Ta nastane, ko se slina, delci hrane in bakterije združijo in se zasidrajo na zobe ter dele tik pod dlesni. Obloga se po dnevu ali dveh strdi in tako nastane nekoliko rumenkast obarvan zobni kamen. Če se na težavo dlje časa ne odzovemo, se lahko zaradi razmnoževanja bakterij razvije paradontalna bolezen, ki včasih vodi v izgubo zob ali celo povzroči sistemskih bolezni, kot sta odpoved ledvic in bolezni srca. Skratka, ob pojavu slabega zadaha je čas, da ukrepate.

PREBERITE ŠE: TUDI PSOM IN MAČKOM JE TREBA ZOBE KRTAČITI VSAK DAN


Znaki, ki jih ne smete spregledati

Bodite pozorni, kadar pri psu opazite krvaveče dlesni, pretirano slinjenje, poslabšan apetit, povišano temperaturo, izgubo teže, bruhanje, drisko ali odpor, da bi grizli (hrano, igrače …). Slab zadah lahko izvira ne le iz zob, temveč tudi iz drugega mesta. Diabetična ketoacidoza je resno stanje, ki prizadene nekatere pse s sladkorno boleznijo in lahko povzroči neprijeten vonj v izdihu psa, podoben acetonu, medtem ko lahko bolezen ledvic povzroči, da psu iz ust uhaja vonj po urinu. Bolezni prebavil in bolezni dihal prav tako lahko povzročijo neprijeten vonj sape psa. Razlog za slab zadah je morebiti tudi poškodba ali tujek v ustih. Na primer, predmeti, kot so palice, krpe ali celo hrana, se lahko zagozdijo med pasjimi zobmi. Na njih se nato nabirajo bakterije in ostanki hrane, kar zaznamo kot nelagoden vonj, ki prihaja iz pasjega gobčka. Še posebej neprijetno je, če se rana v ustih okuži.

Poskrbite za redno ustno higieno psa

Najpomembnejše je, da poskrbite za higieno pasjih ust, in sicer z dnevnim umivanjem zob. Na voljo so posebne ščetke za pse, ki z redno uporabo preprečujejo ali blažijo morebitne dentalne težave. Toda nemalokrat se zgodi, da pes nad njimi ni navdušen. Rešitev je, da svojega psa odpeljete k veterinarju na odstranjevanje zobnega kamna in pregled ustne votline, vsaj enkrat do dvakrat letno. Tudi ob skrbni domači oskrbi je priporočljivo, da ustno votlino vašega kosmatinca pregleda strokovnjak.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE