»V zobnih oblogah se kopičijo bakterije, ki sprva povzročijo vnetje dlesni (gingivitis), ki nadalje lahko napreduje v propad obzobnih tkiv (parodontitis). Prvi znaki obolenja obzobnih tkiv so neprijeten vonj iz gobčka ter pordele, otekle in/ali krvaveče dlesni,« opozarja dr. Ana Rejec iz Bolnice za živali Postojna. V napredovalnih stadijih bolezni bomo opazili še majave zobe in težave pri hranjenju. »Živali hrane ne grizejo, ampak jo goltajo,« dodaja.
Uporaba človeških zobnih past za živali ni primerna, opozarja dr. Ana Rejec.
Pse in mačke moramo na ščetkanje zob navajati že od majhnih nog, saj s tem nabiranje mehkih in trdih zobnih oblog upočasnimo. Mehansko čiščenje izvajamo z zobno ščetko, ki mora biti primerne velikosti za posamično žival, z ali brez encimskih zobnih past za živali.
Redno spremljajmo stanje v ustni votlini
»Z vsakodnevnim ščetkanjem zob aktivno mehansko odstranjujemo zobne obloge, ki lahko povzročajo vnetje in propad obzobnih tkiv. Z rednim dnevnim ščetkanjem hkrati spremljamo stanje v ustni votlini in lahko hitro ugotovimo razne težave, kot so poškodbe zob ali druge spremembe v ustni votlini,« svetuje dr. Ana Rejec.
Da bi se izognili nabiranju zobnega kamna na zobeh, moramo izbirati tudi primerno hrano. Večinoma je to briketirana hrana, ki spodbuja žvečenje in s tem mehansko čiščenje zob. »Zavedati se moramo, da lahko tako hrano uporabljamo kot preventivo pred nabiranjem zobnih oblog, nikakor pa hrana ne bo odstranila že nabranih oblog,« dodaja Ana Rejec.
Zobni kamen odstranjujejo pod splošno anestezijo
Zobni kamen pri psih in mačkih vedno odstranjujejo pod splošno anestezijo, saj pri nobeni živali ni mogoče doseči stanja popolnega mirovanja, ki omogoča profesionalen pregled ustne votline. »Posegi v ustni votlini psa ali mačka brez anestezije predstavljajo tveganje tako za žival kot tistega, ki take posege izvaja, saj žival, za razliko od človeka, ne more zavestno sodelovati pri odstranjevanju zobnih oblog. Zaradi že minimalnih nekontroliranih premikov živali lahko prihaja do poškodb okolnih tkiv v ustih in celo ugrizov, saj tako posegi za žival predstavljajo stres, ji povzročajo nelagodje in tudi bolečino,« dodaja sogovornica.
»Brez anestezije je nemogoče doseči in profesionalno očistiti vse zunanje (prilegajoče zobne ploskve ustnicam) in notranje ploskve zob (tiste, ki se prilegajo jeziku oz. trdemu nebu) oz. področje pod dlesninim robom (t.i. subgingivalni žleb), kar je bistvo parodontalne ustne higiene. Prav tako brez anestezije ni mogoče opraviti slikanja zob z zobnim rentgenom, ki je sestavni del parodontalne terapije,« še opozarja.