9 raziskav, ki dokazujejo, da so mačke neprecenljivi življenjski sopotniki

29. 12. 2019 | Besedilo: T. S. P.

mačka, raziskava, odnos, čustva, osebnost, značaj, vedenje, predenje

Mačke imajo slab ugled. Mnogi menijo, da so prevzetne, neprijazne, da jih nič ne zanima (sploh njihov lastnik ne), da samo praskajo in grizejo. Je to res?

A lastniki mačk bodo rekli, da domnevno slab ugled nima nobenih temeljev, resnica pa je popolnoma drugačna. Čeprav je večina raziskav usmerjena v pse, ker je mačke težje preučevati, znanstvenikom zdaj končno uspevajo preboji tudi pri njih. Devet raziskav dokazuje, da so tudi mačke odlični hišni ljubljenčki in življenjski sopotniki.

Mačke so navezane za svoje lastnike

Raziskava iz leta 2019 je dokazala, da se mačke navežejo na svoje lastnike v enaki meri, kot se lastniki nanje. V okviru raziskave, v kateri je sodelovalo 70 mačk, so kosmatinke v sobi pustili dve minuti brez lastnikov, ob njihovi vrnitvi pa so pokazale znake »navezanosti«. »Za mačke je dolgo veljajo neutemeljeno prepričanje, da jim ni mar za svoje človeške skrbnike. A to ni res. Večina mačk svoje lastnike vidi kot vir varnosti. Mačka svojega lastnika potrebuje predvsem takrat, ko je v stresu,« je dejala vodja raziskave Kristyn Vitale z univerze v Oregonu.

Mačke imajo raje božanje kot hrano

Dolgo je veljajo prepričanje, da mačke pokažejo zanimanje za svoje lastnike samo, ko so lačne. Raziskava iz leta 2017, ki so jo izvedli na univerzi v Oregonu, je pokazala, da je mačkam interakcija z ljudmi všeč. Raziskava, ki je bila objavljena v glasilu Behavioural Processes, pa je raziskovala, ali je domačim mačkam in mačkam v zavetišču všeč interakcija preko hrane, igrač, vonja ali božanja in igranja s človekom. Slednje je izbrala večina mačk – nato je sledila hrana.

Foto: Shutterstock

Mačka znižuje tveganje za srčni infarkt in možgansko kap

Raziskava iz leta 2009, objavljena v glasilu Journal od Vascular and Interventional Neurlogy, je spremljala več kot 4000 ljudi, polovica od teh pa jih je nekoč imela mačka ali pa jo je imela v času raziskave. Raziskovalci so ugotovili, da so tisti, ki so imeli mačko, občutili blažje ravni stresa. Izračunali so, da imajo zato 30 odstotkov nižje tveganje za srčni infarkt ali možgansko kap v primerjavi s tistimi, ki niso imeli mačke. Pri tem so upoštevali tudi druge vzroke: kajenje, sladkorno bolezen, bolezni srca in ožilja ter raven holesterola v krvi.

Veterinarji nad rezultati raziskave niso bili presenečeni, saj po njihovem vsak hišni ljubljenček prinaša pozitiven vpliv na človekovo fizično in duševno zdravje. So pa dodali, da so ljudje, ki imajo mačke, bolj umirjeni in manj v stresu. Poleg tega so mačke manj naporne hišne ljubljenke v primerjavi s psi.

Mačke prepoznajo svoje ime

Raziskava iz leta 2019, ki je bila objavljena v glasilu Scientific Reports, je preučevala, ali si mačke zapomnijo svoje ime in ali ga ločijo od drugih glasov, če jih pokliče tujec. Obiskali so več mačjih kavarn na Japonskem in predvajali pet različnih besed, štiri so zvenele zelo podobno imenu neke mačke, ena pa je bila ime. Besede je izgovarjal neznanec. Mačkam so predvajali posnetek in spremljali, kako se bodo mačke odzvale. Ugotovili so, da so pokazale največ zanimanja, ko so med besedami zaslišale svoje ime.

Foto: Shutterstock

Zveza med mačko in njenim lastnikom je enako močna kot odnos med dvema osebama

Če ste imeli občutek, da je vaša mačka več kot samo hišna ljubljenka, se niste zmotili. Raziskava iz leta 2011, ki jo je izvedla dunajska univerza, je pokazala, da je zveza med mačko in njenim lastnikom enako močna kot odnos med dvema osebama. 41 mačk, ki so sodelovale v raziskavi, je močno vplivalo in bilo pod vplivom svojih lastnikov ter si občasno celo nadzorovalo vedenje. Raziskovalci so poudarili, da si mačke zapomnijo, ko je njihov lastnik zanje naredil kaj lepega, in mu vrnejo uslugo.

Mačka je ogledalo lastnikove osebnosti

Tako kot pri vzgoji otroka tudi na značaj mačke lahko vpliva značaj njenega lastnika, so leta 2019 v raziskavi ugotovili raziskovalci z univerze Lincoln nad Nottingham Trent.

Spremljali so več kot 3000 mačk in njihovih lastnikov v Veliki Britaniji in ugotovili, da izredno nevrotični lastniki pri svojih mačkah lahko povzročijo vedenjske težave, medtem ko umirjeni lastniki vzgojijo neagresivne in sproščene mačke. »Veliko hišnih ljubljenčkov velja za družinske člane, s katerimi vzpostavimo tesne vezi. Zato ni nič nenavadnega, da na njihovo vedenje vplivamo z načinom vzgoje in odnosa. Narava interakcije pa vpliva na njihov značaj,« je povedala dr. Lauren Finka za Phys.org.

Predenje je kot terapija

Raziskave so pokazale, da se frekvenca mačjega predenja giblje med 20 in 50 herci. Rahlo tresenje naj bi, sodeč po raziskavi iz leta 2011, ki jo je izvedel inštitut Fauna Communications Research Insitute v Severni Karolini, koristilo tako mačkam kot ljudem. Frekvence so namreč podobne tistim, ki jih uporabljajo pri terapiji z ultrazvokom (predvsem pri ljudeh s težavami pri rasti kosti, bolečinah, krvnih strdkih, rasti mišic in težavami z dihanjem). Z drugimi besedami: predenje naj bi bilo ena izmed skrivnosti, zakaj velja prepričanje, da imajo mačke devet življenj.

Foto: Shutterstock

Mačke naj bi razumele, kako se počutite

Raziskava iz leta 2015, v katero je bilo vključenih 15 mačk, je ugotovila, da se mačke vedejo drugače, ko se njihovi lastniki smejijo ali mrščijo. Ko so se smejali, so mačke kazale bolj pozitivno vedenje: so predle, se drgnile ob noge ali skočile v naročje, so ugotovili raziskovalci z univerze Oakland. Ko so mačke predstavili tujcem, so se vedle enako, ko so bili dobre ali slabe volje.

Čeprav je bil vzorec majhen, so raziskovalci prepričani, da se mačke sčasoma naučijo razumeti mimiko obraza svojega lastnika.

Že samo videi z mačkami so dobri za naše zdravje

V raziskavi iz leta 2015, ki je preučevala človeško vedenje v odnosu z računalniki, je sodelovalo skoraj 7000 ljudi, ki so gledali kratke videe o mačkah na spletu. Raziskovalci so ugotovili, da so posnetki pozitivno vplivali na njihovo počutje. Po ogledu jih je večina priznala, da imajo več energije.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE