Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Ali lahko živali res napovejo rezultate nogometnih tekem?

Hobotnica Paul, gibon Kent, maček Ahil in številne druge živali so napovedovale rezultate nogometnih tekem in veljale za preroke. A le v očeh ljudi, ki si želijo rezultata, ki ga je napovedala kakšna žival. Strokovnjaki napovedim ne verjamejo in dodajajo, da živali ne morejo napovedati prihodnosti.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
9. 7. 2018 | 18:44
22. 10. 2024 | 03:33
3:08

Maček Ahil, ki je gluh, živi v kleti muzeja v Sankt Peterburgu in lovi miši. Njegovo življenje bi bilo precej preprosto, če ne bi v času svetovnega nogometnega prvenstva, ki poteka v Rusiji, pravilno napovedal rezultatov nekaj tekem. Ahil zmagovalca izbere tako, da hrano poje samo iz ene sklede, čeprav pred njega postavijo dve, na vsaki pa je zastava ene od dveh držav, ki se bosta pomerili na zelenici. Do zdaj je pravilno napovedal rezultat tekem med Saudsko Arabijo in Egiptom, Iran in Marokom, Brazilijo in Kostariko. Napačno pa je napovedal rezultat med Švico in Švedsko ter Nigerijo in Argentino.

»Ni me prepričal,« je dejala Kristyn Vitale, raziskovalka na univerzi v Oregonu, ki se ukvarja z mačkami. »Nobene raziskave ni, ki bi to lahko potrdila,« je dodala. Raziskovalka je pojasnila, da imajo mačke, tako kot ljudje, raje levo ali desno stran, zato morda Ahil izbira skledo, ki je postavljena na tisto stran, ki jo ima raje. Maček morda tudi prebere neverbalno komunikacijo ljudi okoli njega.

V začetku 20. stoletja so ljudje verjeli, da konj po imenu Clever Hans obvlada matematiko. Kasneje so ugotovili, da je konj znal računati le, če je bil v bližini tudi lastnik, ko se je ta skril, pa mu matematika ni šla več od rok. Konj je uspel razbrati določene namige, kot je rahel nagib v levo ali navdušen pogled. Maček Ahil tako lahko razbere pozitiven odziv, ko se odloči, da bo jedel hrano iz določene sklede, navajajo pri National Geographicu.

Ker mačke znajo oceniti količino, pa je po mnenju Kristyn Vitale možno tudi, da mu nenamerno dajejo več hrane v določeno skledo. »Mačke so lahko veliko bolj občutljive na kakšne namige, za katere sploh ne vemo, da jih dajemo,« je pojasnila. Sicer pa je po njenem mnenju zaupanje napovedim, ki jih dajejo živali, zanimiv kulturni fenomen. »Nobenih dokazov ni, da imajo živali nadnaravne sposobnosti,« je dejala strokovnjakinja za vedenje živali Lori Marino. »Pustimo živalim da so, kar so, in nehajmo jih spreminjati v objekte ali blago,« je opozorila Lori Marino.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine