Strah zaradi pokanja bo nekoliko manjši, če bodo lastniki med pokanjem ostali mirni. Pes bo sčasoma spoznal, da pokanje ne povzroča posledic in bo strah izgubil. »Strah brez podlage je za vsak organizem huda obremenitev in zmanjšuje kakovost življenja tako psu kot njegovemu lastniku,« je še navedla Metka Kropec.
Ko zunaj začne pokati, veterinarka svetuje, da plašnega psa ne smemo kaznovati, saj bi s tem njegov strah še povečali. Psa ne tolažimo, ampak ostanemo mirni in mu s tem damo občutek, da se ne dogaja nič posebnega. »Ko je kuža sam v hiši, naj bo v prostoru, ki ga je navajen in z možnostjo, da se zateče v kakšen skriti kotiček, kjer se počuti posebej varnega, četudi je to samo pod mizo,« je svetovala Kropčeva in dodala, naj ima pes pri sebi igrače, lahko pa mu pustimo tudi prižgan radijski sprejemnik. Ko hudo poka, naj pes ne bo sam. Če je pes zunaj, potem mu omogočimo prostor, kamor se bo lahko skril. Če se med pokanjem odpravimo na sprehod, pa imejmo psa na povodcu. Z veterinarjem se lahko posvetujemo tudi o pomirjevalih.
Uporaba pirotehničnih sredstev je dovoljena od 26. decembra do 2. januarja.
Med pokanjem zaprite okna in vrata ter zagrnite zavese, saj boste s tem vsaj malo utišali zvok pokanja in preprečili, da bi se pes ustrašil nenadne močne svetlobe pri ognjemetu. Psa nahranite pred začetkom pokanja, potem pa se odpravite na daljši sprehod kot ponavadi, saj bo utrujen pes lažje preživel zelo glasno noč.
Filipinska zveza za dobrobit živali (The Philippine Animal Welfare Society) je pred leti lastnikom psov svetovala, naj uporabijo posebno metodo povijanja. Na takšen način povit pes, kakor je prikazan na fotografiji, naj bi se v času pokanja hitreje pomiril.