Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Kako se učinkovito znebiti smrdljivcev: Najboljše metode in nasveti

Foto: Den4ikSTUDIO/Shutterstock
Foto: Den4ikSTUDIO/Shutterstock
23. 10. 2024 | 11:09
13. 11. 2024 | 11:41
3:33

Žuželka (Halyomorpha halys), poznana tudi pod imenom marmorirana smrdljivka, izvira iz vzhodne Azije in sodi med eno najbolj invazivnih in škodljivih tujerodnih žuželk pri nas. Njeno telo je sestavljeno iz glave, oprsja in zadka, ima tri pare nog in dva para kril. Dandanes jo lahko opazimo že po vsej Sloveniji, največ škode pa povzroča v sadjarstvu, vrtnarstvu in poljedelstvu, saj se na rastline prisesa s sesalnim organom, s katerim izsesava rastlinske sokove.

Uredite okolico

Smrdljive hrošče pogosto privlačijo nekatere rastline, sadje in zelenjava. Če jih ne želite v bližini, potem obrežite grme ali drugo rastje, ki je blizu hiše, saj tam pogosto najdejo svoje skrivališče in zatočišče. Z vrta odstranite tudi prezrelo ali odpadlo sadje in poskrbite, da bo vaše dvorišče urejeno. Poleg tega še odstranite listje, v katerem bi lahko smrdljivci poiskali zavetje.

PREBERITE ŠE: PROTI SMRDLJIVCEM NA VRTNINAH: KAOLIN, META, ČESEN, SESALNIK IN ROČNO POBIRANJE

Odstranjevanje na večjih obdelovalnih površinah

Obstajajo različne metode, kako se znebiti smrdljivcev na večjih obdelovalnih površinah.  Za metodo masovnega lovljenja je značilno, da s pastmi različnih oblik na izbrani površini zmanjšamo številčnost tega škodljivca. Pri tem se lahko uporabi več tipov pasti, kot so feromonske pasti (uporaba feromonov), para-feromonov (snovi, ki se po kemični sestavi razlikujejo od feromonov, vendar imajo isti učinek), prehranske vabe, svetlobne vabe, barvne pasti itd. Omenjene pasti moramo na izbrano površino (njivo, sadovnjak idr.) postaviti pred predvidenim pojavom škodljivca. Obstaja tudi kemično zatiranje, postavljanje protiinsektnih mrež pri zaščiti trajnih kultur, nekateri uporabljajo tudi posebne sesalnike za odstranjevanje žuželk, s katerimi posesajo stenice s površja rastlin.


Tudi ko žuželke zaidejo v notranjost našega doma, jih mnogi odstranijo s sesanjem, nato pa vakuumsko vrečko izpraznijo ter s tem poskrbijo, da ne pobegnejo in povzročijo neprijetnega vonja.

Nekateri delujejo preventivno in nastavijo lepljive pasti v bližini oken, vrat in drugih odprtin ali razpok, kjer bi lahko vstopili, spet drugi pripravijo milnico in jo ponoči postavijo pod luč, ki privlači smrdljivce.

Preprečite jim vstop v notranjost

Če je le mogoče, izberite naravne metode za odganjanje teh neželenih žuželk. Eden izmed načinov je ugašanje luči, saj jih svetloba privlači. Preventivno lahko ukrepate še tako, da s tesnilno maso, lepilnimi trakovi ali mrežicami zaprete razpoke, odprtine ter preprečite, da bi smrdljivci prišli v notranjost prostorov. Pomagale vam bodo tudi naravne dišave, kot denimo česnovo pršilo, olje mete ali nageljnovih žbic. Pripravite domače pršilo z eteričnimi olji in vodo, ki ga razpršite okoli oken, vrat, zračnikov ali drugih odprtin, kjer bi lahko vstopili. Na ta mesta lahko nanesete tudi insekticid, označen za odganjanje smrdljivcev, a bodite pri tem previdni, da ne poškodujete koristnih žuželk.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine