
V raziskavi, v kateri je sodelovalo 4565 oseb, so se raziskovalci osredotočali na različne načine, s katerimi naj bi vsak hišni ljubljenček komuniciral s svojim lastnikom. Veljalo naj bi splošno prepričanje, da vrsta hišnih ljubljenčkov pove nekaj o osebnosti posameznika, ki jo ima. Glede na tesne psihološke povezave med ljudmi in njihovimi hišnimi ljubljenčki lahko sklepamo, da so psi in mačke primerni za različne človeške osebnosti.
Sprehajanje psa je aktivnost, ki v večini primerov prinaša precej priložnosti za vsakodnevno komunikacijo – z mimoidočimi, tako poznanimi kot neznanimi osebami. Prav zato veljajo lastniki psov za mojstre pogovorov in vzpostavljanja prvega stika. Na drugi strani pa so osebe, ki obožujejo mačke, introvertirani in se izogibajo nepotrebni komunikaciji z nepoznanimi ljudmi.
Prav tako so raziskave pokazale, da lastniki mačk niso konformisti, se pravi osebe, ki sprejemajo in upoštevajo družbene ali skupinske norme zaradi osebnega udobja, koristi. Po mnenju strokovnjakov je ta lastnost pravzaprav odraz osebnosti mačk, ki so znane po tem, da se ne marajo prilagajati svojim lastnikom in ravno zato se povečini primerov lastniki prilagajajo njim.
Podobne rezultate ponuja tudi raziskava, ki jo je pripravila profesorica psihologije Denise Guastello. 38 odstotkov lastnikov psa je izbralo psa za hišnega ljubimca, ker so želeli družbo in razlog, da odidejo iz hiše ali stanovanja, kar nakazuje na to, da so bolj družabni, medtem ko 45,6 odstotka lastnikov mačk v svojem štirinožcu išče naklonjenost ter so bolj introvertirani ter občutljivi.