V sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi so v AMZS testirali sedem kovinskih oziroma aluminijastih boksov, dva žičnata, dva plastična, dva boksa iz blaga in šest varnostnih oprsnic. Osredotočili so se na varnostne pripomočke za srednje velikosti, zato so pri testih uporabili posebno lutko (psa s kovinskim »skeletom«, ki simulira mehaniko gibanja psa), ki je tehtala 19 kilogramov.
Vse omenjene pripomočke smo ocenili z več preizkusi, ki so jih združili v štiri kategorije: varnost za psa in potnike, primernost za psa, rokovanje in čiščenje ter vzdrževanje. Varnost za psa in potnike so preskusili s simulacijo preskusnega trka, z voznim testom izogibanja oviri, testom vožnje po grobi podlagi in nateznim testom (za oprsnice), pri primernosti za psa so ocenili vstop in izstop iz kletke, odpornost na drsenje po prtljažniku, ostre robove, prostornost, prileganje psom, vzdržljivost materialov in še nekaj drugih meril, pri kategoriji rokovanja so ocenili, kako enostavno je sestavljanje kletke in nameščanje v avtu, ocenili pa so tudi zapiralne mehanizme in ključavnice, pri kategoriji »čiščenje in vzdrževanje« pa so ocenili, kako hitro se kletke ali pasovi umažejo in kako enostavno jih lahko očistimo.
Kot najboljši so se izkazali kovinski oziroma aluminijasti boksi. Žičnati, plastični ali iz obeh materialov kombinirano narejeni transportni boksi so praviloma sicer priročnejši za uporabo in tudi lažji za prenašanje, a ob trku ne morejo ponuditi resne zaščite. Še bolj to velja za prav tako priljubljene platnene transportne bokse, ki so videti kot nekakšni šotorčki za pse; morda se pes v takšnem boksu počuti varneje, kot če bi bil na prostem, a že zdrava pamet pove, da blago ne more zadržati sile teže ob trku ali ob sunkovitem zaviranju.
Pri prevozu psov v avtu velja upoštevati načelo, da ima varnost psa prednost pred udobjem za lastnika - čvrste kovinske kletke so morda res nerodne in težke za prenašanje, a so najvarnejše. Takšen transportni boks naj služi res le kot pripomoček za varno vožnjo in naj bo vseskozi nameščen v avtu.
Oprsnice so udobne, a niso varne
Veliko lastnikov psov za zaščito svojih ljubljenčkov posega po posebnih oprsnicah, ki jih nataknemo psu na trup, nato pa jih pripnemo v sidrišče varnostnega pasu na zadnji klopi avta. Takšne oprsnice so priročna in udobna rešitev, a - kot so ugotovili na testu - tudi precej neučinkovita. Edina dobra plat teh oprsnic je, da z njimi psa zadržujemo na svojem mestu na zadnji klopi avta oziroma mu preprečimo, da bi se prosto gibal po avtu in s tem motil potnike oziroma voznika.