Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Pandemija poskrbela za več prijav o nepobranih pasjih iztrebkih

Veliko gospodinjstev se je v času pandemije novega koronavirusa povečalo za hišnega ljubljenčka. Število prijav zaradi nepobranih pasjih iztrebkov pa naraslo.
Foto: Dejan Dundjerski/Shutterstock
Foto: Dejan Dundjerski/Shutterstock
T. S. P.
23. 5. 2021 | 16:41
22. 10. 2024 | 14:21
2:37

Pandemija novega koronavirusa je v številna gospodinjstva prinesla nove družinske člane. Mnogi so se končno odločili za nakup ali posvojitev hišnega ljubljenčka, s katerim so se lahko ukvarjali, preganjali samoto in se odpravili na sprehod. A večje število hišnih ljubljenčkov je bilo pospremljeno z zaskrbljenostjo zavetišč, kaj bo prinesel čas po pandemiji – predvsem koliko psov in mačk bo zaradi pomanjkanja časa ostalo brez doma. Hkrati pa se je pojavila še ena nevšečnost: ob poteh, na ulicah in cestah je bilo opazno več pasjih iztrebkov.

Po ocenah raziskave, ki jo je opravilo britansko podjetje Lily’s Kitchen, je 64 odstotkov vprašanih izpostavilo, da najbolj neprijetna težava v njihovi soseski postajajo nepobrani pasji iztrebki. Kar 31 odstotkov vprašanih pa je priznalo, da so iztrebek za svojim psom pustili, ker so ugotovili, da vrečke za pobiranje niso biorazgradljive.

Najslabše naj bi bilo v Londonu, nezadovoljstvo pa so izrazili tudi prebivalci Walesa in Škotske.

Škodljivi za zdravje in okolje

Čeprav je veliko občin v Sloveniji namestilo koše za pasje iztrebke, ki so opremljeni z brezplačnimi vrečkami, se je tudi pri nas povečalo število prijav zaradi nepobranih pasjih iztrebkov. Slednje morajo lastniki psov pobirati, ker so polni bakterij (Campylobacter, Salmonella, Yersinia in E. coli), škodljivih za naše zdravje in okolje. Poleg bakterij so lahko v pasjem blatu tudi paraziti, kot so gliste Toxocara canis, in protozoe Giardia in Cryptosporidium, ki so škodljive tako za druge pse kot za ljudi. Najbolj izpostavljeni so otroci in ljudje z oslabljenim imunskim sistemom.

Ne glede na to, kje pes opravi potrebo (ob cesti, v travi, sredi travnika ali gozda), moramo iztrebek pobrati, vrečko zavezati in vreči v za to ustrezen koš za odpadke. Za nepobrane iztrebke so zagrožene tudi kazni, ki se gibljejo okoli 100 evrov.

PREBERITE ŠE: Kaj storiti, če vaš pes je iztrebke

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine