Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Pasje praznovanje: Strah pred veseljačenjem

Približuje se novo leto in z njim čas obdarovanj. Še posebno otroci so veseli, ko se pod smreko znajdejo zavite škatle, v katerih se skrivajo prijetna presenečenja. Kaj pa se zgodi, ko izza vogala do jelke ali smreke priteče simpatičen kužek, zavit v rdečo pentljo? Otroci seveda skačejo od navdušenja in vriskajo, starši pa se pogosto čez mesec ali dva držijo za glavo, saj se niso dovolj pripravili na odgovornosti, ki jih pomeni nov družinski član – štirinožni kosmatinec.
Foto: dokumentacija Dela
Foto: dokumentacija Dela
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:20
5:44

»Hišni ljubljenček je seveda lahko tudi darilo, če se o tem zrelo pogovori vsa družina, saj vemo, koliko odgovornosti in dela to pomeni. Zavedati se moramo, da tako darilo živi deset do petnajst let ali še več, treba ga je negovati, hraniti, se sprehajati z njim, kupovati vse potrebne pripomočke in skrbeti za njegovo dobro psihofizično počutje. Vsekakor takšnega kosmatega presenečenja ne moremo in ne smemo pokloniti otroku, ki zanj še more skrbeti, starši pa nočejo prevzeti oskrbe. Strokovnjaki menijo, da otroci približno do 14. leta starosti ne zmorejo biti popolnoma samostojni skrbniki,« poudari veterinarka Iris Selan s Klinike Tristokosmatih. »Tudi če otroci prosijo, izsiljujejo z jokom, mora vsak odgovoren starš presoditi, kako zrel je njegov otrok in kaj vse to potegne za sabo. Nekateri se pred nakupom psa raje odpravijo v zavetišče, nekateri namišljenega psa vozijo vsak dan dvakrat ali trikrat na sprehod, ne glede na vreme, in potem lahko zelo hitro ugotovijo, kako vztrajen je njihov potomec in kako močno željo ima po družbi kosmatinca.«

Ena izmed težav, ki se pojavljajo ob prestopu starega v novo leto, je tudi uporaba pirotehničnih sredstev. Ta živalim pogosto povzročajo stres, saj je na primer pasji sluh stokrat boljši od človeškega. »Nekatere živali ne prenesejo pokanja, hrupa, šviganja raket, svetlobnih učinkov in podobno, zato je treba zanje ustrezno poskrbeti. Če se na silvestrovo morebiti odpravljate od doma, jih morate nujno dati v varstvo. Nikar jih ne puščajte zaprtih med štirimi stenami, saj bo spoznanje, da so ostali sami, v taki situaciji zanje še dodaten stresni dejavnik. V Sloveniji žal nimamo veliko ponudnikov namestitev, kjer so živali v dnevni sobi z ljudmi, zato tudi govorim o varstvu, in ne hotelu. V hotelu so psi prav tako zaprti, brez človeške družbe, za povrhu v neznanem okolju, kar je zanje dodatno breme. Pes tudi ne spada na silvestrovanje, zato je skrajni čas, da se skrbniki živali zavedo, da se imajo štirinožci na zabavi precej slabše kot oni,« opozarja sogovornica. Skrbnik mora toliko poznati svojo žival, da natančno ve, kako se odzove na hrup. Če je že kdaj opazil, da se nanj odzove burno ali panično, mu lahko že vnaprej da kakšna zeliščna pomirjevala. »Če to ne pomaga, naj se seveda posvetuje s svojim veterinarjem, ki bo predpisal ustrezna pomirjevala, ki pa jih lahko uporabi le, če bo ostal s psom doma. Ni mišljeno, da mu da pomirjevala, potem pa sam odide od doma za vso noč,« še opomni Selanova. Po njenih izkušnjah je težko reči, koliko časa delujejo pomirjevala, saj je odvisno od tega, kaj uporabljamo in kako bodo dejansko delovala na psa, saj je vsak primer specifičen. »Tudi pri ljudeh je tako, da jih več lahko vzame enako pomirjevalo, pa bo pri vsakem učinek drugačen. Uporabo pomirjevala mora določiti veterinar na podlagi starosti, telesne teže psa, tako bo tudi seznanil lastnika z morebitnimi stranskimi učinki oziroma bo izbral tako sredstvo, pri katerem so stranski učinki zanemarljivi.« Ko pri psu zaznamo nelagodje ob pokanju petard ali ognjemetu, je najbolj pomembno, da se obnašamo čim bolj brezskrbno. Nekateri poskrbijo za malo glasnejšo glasbo ali tv-program, psa zamotijo z najljubšo igračo, vajami, hrano, nikakor pa ga ne stiskamo k sebi, tolažimo ali jokamo z njim, saj s tem spodbujamo nezaželeno pasje vedenje.

Domača lekarna za hišne ljubljenčke naj bi vedno vsebovala razkužilo, tubico medicinskega medu, obliž, gazo, ob kakšnih večjih poškodbah pa je seveda vedno treba poiskati pomoč veterinarja. Obiskati ali ga vsaj poklicati ga je treba vsakič, ko ne vemo, kako bi ukrepali sami. Skrbnik bo od strokovnjaka dobil navodila, ki se jih bo moral držati, in težave bodo prej ali slej izginile.

Ob vsem praznovanju zagotovo ni zanemarljivo, da praznično obložena miza ni namenjena štirinožcem, ampak nam, saj se veliko prebavnih težav pri psih pojavi ravno po praznikih. V primeru driske ali bruhanja kosmatincu odredimo enodnevni post, uporabimo kakšno tabletko živalskega oglja, nato pa naslednji dan nadaljujemo z več manjšimi obroki lahko prebavljive hrane. Če se težave ne umirijo, je treba obiskati veterinarja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine