Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Pes na dopustu zahteva veliko priprav in previdnosti

Če se odločite na dopust s seboj vzeti psa, potem se dobro pripravite, svetujejo veterinarji. Poleg dolge vožnje in vročine je, ko prispete do želene lokacije, potrebna previdnost še pri vročinskih udarih, ostrih kamnih in skalah, pikih komarjev in žuželk ter nenazadnje morski vodi.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Tjaša Sterle Polak
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 10:47
5:57

Mladi psi vožnjo prenašajo slabše

Odrasli psi z vožnjo po navadi nimajo težav, mladi psi pa dolgo pot ne prenašajo najbolje, je pojasnila Ana Hudobivnik, dr. vet. med. s klinike Loka. Mlajši psi se med vožnjo lahko veliko slinijo, so vznemirjeni in jih sili na bruhanje (ali pa celo bruhajo). Poleti, ko je v avtu vroče, pa se težave lahko stopnjujejo. »Da se izognete nevšečnostim ob dolgih vožnjah lahko za živali na kliniki dobite tablete proti slabosti,« je svetovala Hudobivnikova.

Avto, v katerem prevažate svojega ljubljenčka, mora biti opremljen s klimo, a tudi pri uporabi le-te morate biti previdni, saj veliki temperaturi preskoki povzročijo prehlad, vnetje oči in ušes. Na pot je najbolje iti pozno popoldan ali ponoči. Narediti je treba več krajših postankov, pes pa mora imeti na poti na voljo dovolj vode za pitje. »Eno od pravil, ki velja tudi pri vožnji psa v avtomobilu je, da ima pes v avtu svoj prostor. Večji psi naj bodo od lastnika ločeni z mrežo ali v transportnih kletkah,« je izpostavila veterinarka.

Če presodite, da bo vožnja in vročina prenaporna za psa, ga lahko pustite tudi v pasjem hotelu, še priporoča Hudobivnikova.

Toplotni udar

»Do toplotnega udara pride, ker psi in im mačke v koži, razen v šapah, nimajo žlez znojnic, ki so zelo pomembne pri uravnavanju telesne temperature, zato se hladijo prek jezika. Jezik je vlažen in z izparevanjem sline hladi kri, ki teče po žilah v jeziku. V hudi vročini živali tako pospešeno dihajo in imajo široko odprt gobček, iz katerega visi jezik. Pri zelo visokih temperaturah ali naporu pa tak način hlajenja odpove, zato lahko pride do nevarnega pregretja organizma,« opozarja Ana Hudobivnik.

Znaki vročinskega udara so povišana telesna temperatura, rdeč do vijoličen jezik, rdeče ali blede dlesni, močno sopenje (lahko tudi oteženo dihanje), tresenje, slabost, močno slinjenje, povišan srčni utrip, oteženo dihanje, krvava driska ali kolaps. Pri vročinskem udaru je treba žival odpeljati do najbližje veterinarske klinike, sicer pa dati v hladen, klimatiziran prostor. Izmeriti je treba telesno temperaturo, ohlajati žival z mrzlimi in mokrimi brisačami: hladite tačke, rep, ušesa, trebuh in nato postopoma celo žival. Lahko jo položite v kad s hladno (ne mrzlo) vodo. Če je žival nezavestna, pa morate poiskati veterinarsko pomoč.

Slana voda

Slana ali morska voda lahko povzroči slabost in prebavne motnje - najpogosteje drisko, če pes popije preveč vode. »V kolikor se pojavijo prebavne težave, lahko lastnik psu nekaj dni daje dietno prehrano (riž in piščanec) in probiotike,« je svetovala veterinarka. Po kopanju pa je psa treba sprati s sladko vodo.

»Na morju je pozornost potrebno nameniti tudi uhljem, ki jih je priporočljivo čistiti s čistilom za sluhovode, saj se pri kopanju ušesa pogosto zmočijo in lahko pride do vnetja sluhovodov,« je še opozorila Hudobivnikova.

Komarji prenašajo srčno glisto

Komarji so prenašalci dirofilarioze, ki jo povzroča srčna glista. Okuženi so komarji v toplejših področjih: Primorska, Istra, Dalmacija …

Zaradi oteženega pretoka krvi iz srca v pljuča pri omenjeni bolezni, se pojavijo neješčnost, hujšanje, apatičnost, kašelj ter nabiranje tekočine v trebuhu. »Za preprečevanje bolezni uporabljamo sredstva v obliki sirupa (ivermectin), tablet (milprazon) ali kapljic, ki jih pokapamo na kožo živali ali uporabimo različna sredstva, ki odganjajo komarje,« je svetovala Hudobivnikova. Živalim, ki živijo na toplejših območjih, je sredstva potrebno dajati enkrat mesečno. Sredstva proti klopom, bolham in komarjem pa prav tako.

Pregled tačk

Zaradi posebne trave, ki raste na področjih ob morju in se rada zapiči v kožo (med prsti na tačkah), je treba tačke vsak dan pregledovati. Poškodbe lahko povzroči tudi slana voda, ostre skale in kamenje. Nedolžen pa ni niti razgret asfalt, zato nekateri priporočajo uporabo zaščitnih copatk za pse.

Prvo pomoč in igrače vedno s sabo

S seboj je dobro imeti paket za prvo pomoč za psa, ki naj vsebuje antiseptik, zložence, povoje in škarje. Ne pozabite na sredstvo proti driski.

Za zabavo svojega štirinožca pa lahko poskrbite tudi z vsestranskimi igračami, ki bodo pregnale mnoge skrbi. Namesto žog, zaradi katerih bi pes lahko popil večjo količino morske vode, raje s seboj vzemite frizbi.

 

PREBERITE ŠE:

Pasjih hotelov vse več, kinologi pred odločanjem svetujejo preverjanje izkušenj

Štirinožni prijatelji vedno bolj dobrodošli tudi na Obali

V vročih dneh živalim zagotovite dovolj vode

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine