Otvoritev razstave in predavanje s kulturnozgodovinskim in naravovarstvenim pregledom tega zavarovanega območja bosta v sredo, 11. januarja, ob 18. uri v prostorih okoljskega centra na Trubarjevi 50. Na ogled bo do konca februarja in jo bo mogoče obiskati od ponedeljka do petka med 9. in 13. ter med 14. in 17. uro.
Vodja Zavoda Krajinski park Ljubljansko barje dr. Barbara Zupanc in njene sodelavke bodo predstavile tako kulturno kot naravno dediščino območja, razvoj človeške naselitve na Barju in najznamenitejše predstavnike živalskega in rastlinskega sveta, obiskovalci razstave v prihodnjih dneh pa si bodo lahko gradivo o tem ogledali na razstavnih panojih in zloženkah.
Čeprav Ljubljansko barje pokriva komaj odstotek slovenskega ozemlja, gnezdi na njem polovica vseh slovenskih vrst ptic, še več pa jih na Barju prezimuje ali počiva med selitvijo. Skupaj jih je kar 250 vrst. Za njihovo pestrost in število so najbolj zaslužni vlažni travniki, tisti, ki jih osuševalna dela še niso spremenila v plodne njive in zaradi česar jih lastniki še vedno negujejo na tradicionalen, ekstenziven način. Neredno, pozno košeni in brez dodatne pomoči različnih gnojil so idealno življenjsko okolje ne le za ptice, marveč tudi za dvoživke in okrog 90 vrst metuljev, kar je dvakrat več, kot jih živi na vsem Britanskem otočju.