
Poletje in dopustniški čas s seboj prinašata tudi več potovanj, vedno pogosteje pa se lastniki odpravijo na pot kar skupaj s svojimi hišnimi ljubljenčki. A da bo izkušnja prijetna in varna tako za živali kot za njihove lastnike, je že pred odhodom nujno poskrbeti za nekaj pomembnih stvari. S pomočjo veterinarke Špele Špajzar iz veterinarske ambulante LeonVet in strokovnjakinje iz Zavarovalnice Triglav, Mateje Pirc, smo pripravili celovit vodnik za brezskrbna potovanja s kosmatinci.
Veterinarka Špela Špajzar opozarja, da mora imeti žival za potovanje po EU vedno urejene osnovne dokumente: mikročip, EU potni list ter veljavno cepljenje proti steklini. "Po prvem cepljenju mora miniti vsaj 21 dni, da je cepljenje sploh veljavno," pravi in dodaja, da nekatere države poleg tega zahtevajo še potrdilo o zdravstvenem pregledu ali razgliščenju živali pred vstopom v državo. Vendar pa je treba upoštevati, da za potovanja zunaj EU veljajo različni pogoji, zato se je vedno dobro predhodno pozanimati o zahtevah ciljne države.
Poleti so hišni ljubljenčki izpostavljeni vročinskemu udaru, pogostim prebavnim motnjam zaradi pitja morske vode, alergijam na pike insektov ter drugim nevšečnostim. Zato je, kot svetuje veterinarka Špajzar, priporočljivo vzeti na pot komplet prve pomoči za živali ter zalogo zdravil, ki jih žival morebiti redno jemlje.
Pomembno je tudi dosledno varovanje pred zajedavci. "Vse več bolezni, ki jih prenašajo insekti, je že prisotnih tudi pri nas. Zaščita pred zunanjimi in notranjimi paraziti mora biti zagotovljena vse leto, ne samo poleti," opozarja veterinarka.
Potovanja so lahko za živali stresna, še posebej, če niso vajene dolgih voženj ali letalskega prevoza. Na voljo so razni naravni dodatki (baldrijan, CBD, triptofan, Bachove kapljice) ali veterinarsko predpisana pomirjevala, s katerimi že pred odhodom zmanjšamo stres. “Za živali, ki trpijo za potovalno slabostjo, obstajajo tudi prehranski dodatki na bazi ingverja, če pa tudi to ni dovolj, lahko veterinar predpiše zdravilo proti slabosti. Ne glede na vse, pa je na poti predvsem treba poskrbeti za primerno hidracijo živali, ustrezno temperaturo vozila, in pa za varnost živali v avtu z uporabo varnostnega pasu ali primernega transporterja,” še svetuje veterinarka.
“Dobrodošlo je, da ima lastnik s seboj kontakt svojega domačega veterinarja, saj lahko v mnogih primerih svetuje na daljavo,” priporoča veterinarka Špajzar, ki v vsakem primeru ob nastopu zdravstvenih težav svetuje obisk najbližje ordinacije. V tem primeru vam bo zagotovo prav prišlo zavarovanje za živali v tujini, kot pravi Mateja Pirc iz Zavarovalnice Triglav, pa ga lahko sklenete z razširitvijo že obstoječega zavarovanja vašega ljubljenčka. "Z doplačilom zavarovanje krije stroške nujnega zdravljenja, pregledov, zdravil in posegov v tujini, na področju Evrope ali celega sveta," pojasnjuje in dodaja, da ob sklenitvi zavarovanja lahko izberete tudi paket asistence, ki v nujnih primerih poskrbi za povratni prevoz do veterinarja.
“Stroške veterinarske pomoči v tujini sicer najprej poravna lastnik, nato pa na osnovi računov in potrebne dokumentacije uveljavlja povračilo pri zavarovalnici. Za uveljavljanje zavarovanja potrebujete specificirane račune za opravljene veterinarske storitve z navedbo diagnoze ter podatkov o lastniku in živali (kot so št. mikročipa, ime živali …) ter podatke o zavarovancu in škodnem dogodku. Dobrodošlo, ni pa obvezno, je tudi veterinarsko poročilo, kjer prevod v večini primerov ni potreben, če pa se tekom obravnave škodnega zahtevka izkaže, da so potrebna dodatna pojasnila, stranko kontaktiramo,” pojasni in doda, da se škodo lahko enostavno, v nekaj korakih, prijavi tudi preko spleta. “Trudimo se, da so škodni zahtevki rešeni čim hitreje in v kolikor je škodna dokumentacija popolna, je povračilo stroškov navadno izvedeno približno v roku enega tedna,” še dodaja Pirčeva.
Višina kritja je za posamezno žival dogovorjena z zavarovalno pogodbo in izbiro paketa. Pri Zavarovalnici Triglav lahko na primer izbirate med tremi različnimi paketi - malim (z maksimalno dajatvijo zavarovalnice v vrednosti 3.300 evrov), velikim (z maksimalno dajatvijo za zdravljenje 4.300 evrov) in paketom comfort (z maksimalno dajatvijo v vrednosti 8.100 evrov). “Če se živali med potovanjem oz. dopustom kaj zgodi (zboli ali se poškoduje) in potrebuje veterinarsko obravnavo, so s prej omenjenim doplačilom za kritje v tujini kriti stroški veterinarskega pregleda, diagnosticiranja (npr. laboratorijskih preiskav, rtg ipd.), uporabljenih zdravil in posegov,” še dodaja.
S pravo pripravo je lahko potovanje z vašim hišnim ljubljenčkom, tudi v primeru nenačrtovanih obiskov veterinarja, kar se da prijetno doživetje za vse. Upoštevajte nasvete strokovnjakov, pravočasno uredite vso potrebno dokumentacijo in se na pot podajte brez skrbi.