Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Zdravje živali: Zaščita ljubljenčkov pred zajedavci

Pomladne mesece spremljajo prebujanje narave, daljši dnevi in višje temperature, ki so kot nalašč za prijetno druženje v naravi z našimi hišnimi ljubljenčki, predvsem psički in mucki. Toplejši dnevi pa prebudijo tudi klope in druge nadležne insekte, ki ogrožajo zdravje nas in naših kosmatih prijateljev.
Foto: Uhercikova/Shutterstock
Foto: Uhercikova/Shutterstock
Blaž Kondža
17. 4. 2021 | 14:27
22. 10. 2024 | 14:02
5:12

Skrb za zdravje hišnega ljubljenčka je ena osnovnih nalog odgovornega lastnika in v njen sklop sodi tudi učinkovita zaščita živali pred zajedavci vseh vrst. Na to so na nedavni okrogli mizi o odgovornem lastništvu živali opozorili priznani strokovnjaki veterinarske stroke.

Klopi nevarni za ljudi in živali

Psi in mačke, ki so v teh koronskih časih v marsikateri dom vnesli prepotrebno veselje in toplino, lahko s seboj prinesejo tudi neželene obiskovalce – zajedavce, ki lahko njim in nam povzročijo resne zdravstvene težave. Veterinar in vodja ljubljanskega zavetišča za živali Marko Oman opaža, da je pri večini psov, ki jih sprejmejo v zavetišče, najpogostejša zdravstvena težava ravno infestacija s paraziti. »Skrbniki navadno to pri živalih opazijo kot srbenje in pogosto je prva misel alergija. Lahko je tudi alergija, ki jo povzročajo bolhe. Najpogosteje pa so razlog paraziti – bolhe, klopi, garje,« pravi Oman.

Če je še pred leti veljalo, da s prihodom pomladi klopi spet postanejo aktivni, ob vse toplejših zimah ni več tako. Klopi so lahko dejavni že sredi zime in vprašanje je, ali se sploh umirijo. Zato je pomembno, da žival po vsakem sprehodu pregledamo in morebitnega klopa takoj odstranimo. »Dlje kot je prisesan, večja je verjetnost okužbe. Pri odstranjevanju si je najbolje pomagati s pinceto ali kleščami za odstranjevanje klopov. Pri tem pazimo, da ga izvlečemo in ne odtrgamo. Primemo ga za glavo in ne stiskamo za telo, ker s tem pospešimo izločanje sline in z njo morebitnih povzročiteljev bolezni. Enako povzroči tudi vznemirjanje klopa z raznimi olji, kremami, razkužili ali mencan­jem. Odstranjevanje naj bo hitro, odločno, a z dovolj občutka, da klopa ne odtrgamo,« svetuje veterinar Marko Oman. Na tem mestu opozorimo še, da najpogostejša vrsta klopov pri nas, gozdni klop, zajeda tako živali kot ljudi.

PREBERITE ŠE: HIŠNI LJUBLJENČKI - PRED ZAJEDAVCI NAJBOLJE VARUJE PREVENTIVA


Težavno zatiranje bolh

Bolham so živali izpostavljene vse leto in po ocenah strokovnjakov povzročajo več kot polovico kožnih težav pri hišnih ljubljenčkih. Prvi znak, da gre za bolhe, je pras­kanje. »Če opaziš eno na psu, jih je že sto okrog njega,« pravi Oman in doda, da nanje pomislimo takoj, ko v kožuhu oziroma na koži ljubljenčka najdemo črne pikice, ki se na belem papirju ob dodani vodi obarvajo rdečerjavo. Gre za njihove iztrebke in potrditev diagnoze, tudi če ne najdemo nobene bolhe.

Zatiranje je zelo težavno, saj odrasle bolhe, ki živijo na živali, predstavljajo samo pet odstotkov populacije. Preostalih 95 odstotkov se skriva v domu v obliki jajčec, ličink in bub. Zato je po besedah veterinarjev pri zatiranju bolh ključno, da traja dovolj časa. Da se moramo njihovega uničevanja lotiti resno, pa poudari priznani kinolog in veterinar Jože Vidic, saj so lahko vmesni gostitelj pasje trakulje, s katero se poleg psov lahko okužijo tudi mački in ljudje.

Različni pristopi

Kako se torej lotimo zatiranja zunanjih zajedavcev pri hišnih ljubljenčkih? Poleg njihovega uničevanja v prostoru, kjer se živali gibljejo, moramo pred njimi zaščititi same živali. V ta namen lahko v trgovinah in pri veterinarjih kupimo različna sredstva proti bolham in klopom, od ovratnic, šamponov, razpršil do ampul in ultrazvočnih odgan­jalcev. Veterinar Marko Oman opozori, da sicer priljubljeni naravni pripravki, ki jih najdemo v trgovinah z živalmi, pogosto delujejo zgolj kot odganjalci, njihov učinek pa se hitro zmanjša. Po njegovem mnenju so boljša izbira kombinirani pripravki, ki učinkujejo tudi na razvojne oblike. »Zdravila v obliki kožnega nanosa imajo na zajedavce kontaktni učinek, jih ubijejo in s tem dajejo tudi boljšo zaščito pred prenosom bolezni z zajedavca na žival, ne nazadnje človeka,« pove Oman in doda, da moramo poleg zunanjih zatirati tudi notranje zajedavce, kot so recimo gliste in trakulje, saj tudi te lahko povzročijo resne zdravstvene težave.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine