18. 5. 2018 | Besedilo: T. S. P.
Sebki z divjimi živalmi lahko stanejo življenje
18. 5. 2018 | Besedilo: T. S. P.
Novi trend fotografiranja sebkov z divjimi živalmi je prišel na prve strani svetovnih medijev, po tem ko je več turistov zaradi poškodb, ki so jih utrpeli med fotografiranjem, pristalo v bolnišnici. V Avstraliji naj bi največ napadov zagrešili kenguruji, v Indiji je odmevala vest o napadu medveda. Najlažje je okriviti agresivne živali, a za napade so krivi ljudje, pravijo strokovnjaki.
Več avstralskih medijev je poročalo, da so »prijazni in ljubki kenguruji« postali agresivni in napadalni, ko so turisti z njimi hoteli posneti sebke. Ker so jih hranili s korenjem, pa naj bi se kenguruji nanj zdaj tako navadili, da so pripravljeni tudi koga poškodovati. Moški v Indiji, ki se je poskušal fotografirati z medvedom, naj bi temu prehitro obrnil hrbet. Žival ga je napadla in smrtno poškodovala. Nek obiskovalec živalskega vrta v Indiji je preskočil ograjo, da bi dobil boljšo fotografijo skupaj s tigrom, ki ga je ranil. Makaki v balijskem templju Uluwatu so se naučili, da morajo turistom ukrasti osebne stvari, ki jih spustijo šele, ko jih ti nagradijo s priboljškom.
Trend sebkov z divjimi živali pa ni nevaren le za ljudi, temveč tudi za živali. Raziskava iz leta 2017 je pokazala, da ljudje kenguruje, ki se jim preveč približajo, spravljajo v stres. Zaradi tega se umikajo proč od območji, kjer so se prej hranili in razmnoževali. Tudi hranjenje divjih živali je škodljivo, saj vpliva na njihove vzorce prehranjevanja in vpliva na odnos žival-človek. Dingoti se zaradi hranjenja gibajo v bližini ljudi in so jim lahko tudi nevarni.
Fotografiranje z divjimi živalmi izvira iz živalskih vrtov. Ljudje so prepričani, da se bodo živali v divjini vedle tako kot tiste v živalskih vrtovih. »Samo zato, ker lahko božaš in hraniš kenguruja v živalskem vrtu, ne pomeni, da to lahko počneš kje drugje. Naslednjič, ko vidiš kenguruja v divjini, ga fotografiraj, a z varne razdalje. In vprašaj se, ali res moraš biti tudi ti na fotografiji,« je zapisala Kathryn Terae Ada Lambert z univerze v Novi Angliji.