Oboževali so jih predstavniki kraljevih družin, saj so bili ti psi pogosto njihovi spremljevalci na kraljevih dvorih. Pudlji so bili izjemno priljubljeni med evropskim plemstvom, oboževali pa so jih tudi številni znani, kot so Tito, Pablo Picasso, Elvis Presley, Marilyn Monroe, Robin Williams, Walt Disney, Elizabeth Taylor in številni drugi. Eni so imeli večje, drugi manjše kodre oziroma pudlje, kot jim tudi rečemo. Pasmo namreč vzrejajo v štirih velikostih, in sicer: miniaturni ali toy koder (zraste od 24 do 28 cm s toleranco 1 cm), pritlikavi koder (zraste med 28 in 35 cm), srednji koder (velik od 35 do 45 cm) ter standardni oz. veliki koder (z velikostjo od 45 do 60 cm, s toleranco 2 centimetra).
Kodre so v preteklosti uporabljali za lov in kot prinašalce vodnih ptic, bili so tudi atrakcija v cirkuških predstavah, na katerih so s svojimi vragolijami in izpolnjevanji naučenih povelij navduševali gledalce. Dandanes so veliko bolj vsestranski. Uporabljajo jih kot terapevtske pse, vodiče slepih in gluhih, za pomoč invalidom in še bi lahko naštevali. Odlični so tudi v agilitiju, rally obediencu in poslušnosti, saj veljajo za ene najbolj inteligentnih psov na svetu, prav tako pa uživajo v vlogi razstavnih psov.
Strokovnjaki pravijo, da je pes za začetnike, saj s pravilno socializacijo zlahka dosežemo vzorno vedenje. Ker je zelo inteligenten in učljiv, ga je s pozitivno motivacijo mogoče hitro naučiti trikov in lepega obnašanja doma ter tudi drugje. Po naravi je ustrežljiv, ubogljiv in prijazen pes, zato bo s pravim pristopom vsakega očaral in mu zlezel pod kožo.
Kodri so odlični družinski psi, ki se rade volje zleknejo na kavč in prepustijo udobju, počitku in mirnemu opazovanju okolice. Večino dneva lahko ležijo, se pa v njih skriva tudi energičnost, zato jim je treba omogočiti aktivno življenje, radi imajo igro med sprehodom in miselne izzive.
Tudi iz postelje jih mnogi ne preganjajo, saj nimajo neprijetnega vonja in kar je še bolj pomembno – niti jim ne odpada dlaka. Slednje predstavlja veliko prednost, saj prihranite na času (manj čiščenja), obenem nimate skrbi ali so dlake tam, kjer ne bi smele biti (v hrani, na oblačilih in podobno), poleg tega pa so zaradi omenjene lastnosti primerni za alergike. Kljub temu da kraljevi koder nima podlanke, je treba njegovo dlako redno negovati in striči.
Dlaka se namreč rada vozla, zato jo je treba pogosto česati in tudi striči na vsakih štiri do šest tednov. Najlažje ga boste negovali, če bo njegova dlaka na kratko postrižena, če pa si želite, da ima poseben videz »s cofki«, pa se boste z njim morali v pasji salon opraviti pogosteje. Včasih so imeli ti psi takšno frizuro z namenom, saj so jih pobrili po vsem telesu, razen okoli sklepov, kjer so jim pustili dolgo dlako zato, da bi jih grela pri prinašanju perjadi iz vode. Danes se takšna posebna oblika dlake ureja le zaradi estetskega videza, določena oblika postrižene dlake mora biti tudi pri razstavnih psih. »Večina skrbnikov striže pse na kratko in enakomerno dolžino, in sicer iz preprostega razloga: s tako postriženo dlako je precej manj dela,« pojasni skrbnica kraljeve kodrice, Marjana Šulc. "Le razstavni psi morajo biti posebej postriženi in tudi negovani, saj se med drugim ocenjuje tudi kakovost dlake."
Ko sogovornica govori o tej pasmi, ki jo je povsem prevzela, uporablja same presežnike. "Pudlji so zame nekaj posebnega. Pred Nalo, veliko kodrico, sem imela doma dve psički srednje velikosti, ki sta bili tudi izjemnega značaja. Zagotovo so pudlji psi, ki obogatijo življenje vsakogar, ki se z njimi sreča."