Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Tatovi prežijo tudi na pse

Še posebej v poletnem času, ko dopustujemo na morju ali v hribih ter uživamo počitnice, tatovi izkoristijo našo odsotnost za svoje podle namene. Precej je ropov in tatvin, ko nepridipravi odnesejo dragocenosti iz hiše ali stanovanja, a v zadnjem času tudi kraje psov povzročajo zaskrbljenost med lastniki hišnih ljubljenčkov.
Foto: Daisy Daisy/Shutterstock
Foto: Daisy Daisy/Shutterstock
31. 7. 2024 | 13:41
22. 10. 2024 | 22:09
3:41

Naši psi so pogosto del družine, so naši prijatelji, spremljevalci, družabniki, pomočniki, terapevti … Brez njih si vsakdana skorajda ne predstavljamo, zato je kraja teh veliko več kot le izguba materialne vrednosti. Lastniki so na pse pogosto zelo čustveno navezani in zato ob odtujitvi občutijo hudo trpljenje in žalost.

Vredni malo bogastvo

Še posebej v času korone je število lastnikov psov močno naraslo, saj je mnogo ljudi delalo od doma in so si zaželeli družbe kosmatinca. Nekatere pasme psov so dosegle visoko vrednost, rodovniški psi so vredni tudi več tisoč evrov. Tatovi radi izkoristijo predvsem samičke za intenzivno vzrejo in preprodajo mladičkov. Mladički, ki še nimajo pod kožo vstavljenega mikročipa, so še posebej privlačni zanje, saj to pomeni, da še nimajo identifikacijske številke hišnega ljubljenčka in lahko dosežejo višjo ceno ob prodaji. V Sloveniji morajo biti z mikročipom označeni vsi psi, ko prvič obiščejo veterinarja oziroma preden se oddajo novemu skrbniku ali najkasneje do dopolnjenega 3. meseca starosti.

Najpogosteje jih ukradejo izpred domačega praga

Podatki kažejo, da pse najpogosteje odtujijo kar z domačega (celo ograjenega) vrta, kjer je kuža spuščen (23 %), bolj predrzni tatovi pa psa ukradejo neposredno iz njegovega doma (11 %) ali med sprehodom (11 %). 

V Sloveniji zadnja leta beležimo do nekaj deset primerov tatvin psov letno, a to gre le za prijavljene primere, medtem ko je dejanska številka verjetno še precej višja. Za primerjavo povejmo, da so v Združenem kraljestvu samo lani ukradli 27.600 psičkov, število tatvin pa se je od leta 2015 povečalo za 16 %.


Kako preprečiti tatvino?

Lastniki psov morajo poskrbeti, da bo pes čim prej mikročipiran. S tem bodo zagotovili, da bodo informacije o psu v registru in jih bodo najditelji zlahka našli in tudi vrnili lastnikom. Priporočljivo je, da psu priskrbite ovratnico z GPS napravo, da ga lahko kadarkoli najdete. 

Kadar bo spuščen na ograjenem vrtu ali dvorišču, ga ne puščajte brez nadzora, če je mogoče, pa posadite zelenje in poskrbite za čim večjo zasebnost, tako da kuža ne bo vsem na očeh. 

Na varnost psa pomislite tudi takrat, ko se boste z njim sprehodili do trgovine, saj ni najboljša ideja, da ga pustite privezanega zunaj, medtem ko greste po opravkih. Eden od nasvetov je tudi ta, da se izogibajte oznakam lokacije na družbenih omrežjih ter da spreminjate rutino - tako vas nepridiprav ne bo mogel presenetiti na kraju (v parku, na primer), kjer običajno ob določeni uri izpustite psa, da sprosti odvečno energijo. 

Vsekakor je priporočljivo, da ste pozorni na kakršnokoli sumljivo dejavnost in v primeru nevarnosti o tem obvestite policijo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine