Kljub temu, da je avtohtona kranjska čebela v Sloveniji zaščitena, čebelarji leto za letom poročajo o vse manjšem številu te vrste. Pomanjkanje teh žuželk je mogoče opaziti tudi na naših vrtovih, kjer so sicer nekoč brenčale v precej večjem številu.
Čebele so v naravi izjemno pomemben člen naravnega kroga, saj so od njihovega opraševanja odvisne skoraj vse rastline, ki jih uvrščamo med žužkocvetke. Čebele oprašujejo sadna drevesa, grme pa tudi cvetlice, in če se vam zdi, da jih je na vašem vrtu v zadnjem času manj, poskusite to spremeniti s spodnjim trikom.
Spomladi in poleti so čebele najbolj aktivne, njihovo letanje pa otežujejo zelo visoke temperature. V tem času se tako pogosto zgodi, da ostanejo brez energije in se z nabranim pelodom niso zmožne vrniti v svoj panj. Pomagamo jim lahko tako, da na vrt postavimo žlico sladkorja, ki ga zmešamo z nekaj kapljicami vode, da nastane sladkorna raztopina. Onemogle čebele bodo prišle pit sladki nektar in tako dobile dovolj energije, da zaključijo svoje delo. Sladkorne vode ne nastavljajte v večjih količinah, saj tako tvegate, da bi se žuželke v njej utopile.
Nasvet je na družabnih omrežjih delil celo David Attenborough, ki je svoje življenje posvetil reševanju živalskih vrst ter posledično vzpostavljanju ponovnega ravnovesja v naravi. Kampanjo organizacije Greenpeace, katere podpornik je, boste na instagramu našli pod ključnikom #savethebees oziroma rešite čebele. Videe in fotografije na to tematiko je v zadnjem času objavilo že dva milijona in pol spletnih uporabnikov.