21. 2. 2023 | Besedilo: P. M.
Učenje psov s klikerjem
21. 2. 2023 | Besedilo: P. M.
Sodobni načini šolanja psov vključujejo napravico kliker, s katero označujemo pasja vedenja, ki so nam všeč.
Kliker je majhna napravica, ki ob stisku proizvede kovinski zvok (klik), na katerega pes odreagira hitreje kot na besedo (saj zvok čez možgane potuje hitreje). Uporabljati ga lahko začnemo že takoj, ko dobimo mladička v svoj dom, saj je metoda učenja s klikerjem odlična za nabiranje novega znanja že pri mladih psih. S klikom namreč označite vedenje, ki vam je pri kužku všeč in ga nato nagradite. Klik je torej zvok, ki psu pove, da si za določeno vedenje v tistem trenutku zasluži nagrado in da jo bo dobil. Pomembno pa je, da kliknemo zgodaj in ne potem, ko je vedenje že zaključeno. Nagrada mora slediti v čim krajšem času po kliku.
!!galerija!!
Učenje od malih nog
Z učenjem začnite v okolju, kjer bo čim manj motečih dejavnikov. Da bo psiček pozoren na vaš klik in da ga bo povezal z nagrado (običajno je to priboljšek, lahko je igra, crkljanje, skratka nekaj, kar je psu všeč), to storite na način, da v eno roko vzamete nekaj slastnih priboljškov, v drugo pa kliker. Kliknete in psu takoj ponudite priboljšek. Vajo nekajkrat ponovite, nato pa jo ponavljajte večkrat na dan, dva do tri dni zapored. Pes bo klik s priboljškom hitro povezal, kar je temelj za nadaljevanje učenja.
Nagrajevanje pričakovanega vedenja
Metode šolanja, kjer pride uporaba klikerja najbolj do izraza, psa spodbujajo k določenim vedenjem, razmišljanju in kreativnosti. Pazimo le, da ne kliknemo pri pasjem nezaželenem vedenju. Kot primer učenja s klikerjem vzemimo na primer prinašanje predmeta. Na začetku kliknemo in nagradimo že sam pogled proti predmetu, potem premikanje proti njemu, nato, ko ga prime in na koncu samo še ob zaključeni vaji. Torej ko se pes, ki je stekel po predmet in ga prijel, z njim v gobcu vrne k nam in pred nami sede, kliknemo, mu vzamemo predmet iz gobca in damo nagrado. Ko psa vajo naučimo, pa klikamo samo še končno izvedbo vaje in ne več vmesnih vedenj.
Le še občasno nagrajevanje
Pri učenju bo pes ponavljal vedenja, ki jih bomo nagrajevali in opuščal vedenja, za katera ne bo odziva z naše strani. Uporabo klikerja lahko opustimo, ko pes vedenje zna in ga je sposoben izvesti v vseh različnih okoliščinah, ne glede na moteče dejavnike. Vseeno pa psa še vedno občasno nagrajujemo za najboljše izvedbe naučenega vedenja. Kadar pa psa s klikerjem ne moremo odvaditi denimo agresivnih ali nevarnih vedenj, moramo poiskati strokovno pomoč izkušenega kinološkega inštruktorja.