Vse, kar morate vedeti, preden se odpravite na počitnice s psom

Čas dopustov je tu. Boste letos s seboj vzeli tudi štirinožnega prijatelja?

Končno smo dočakali poletje in z njim težko prislužen dopust. Oddih bo vsem gotovo dobro del, prav tako pa bo nadvse užival vaš kužek, če se ga boste odločili vzeti s seboj. Počitnice s psom so namreč lahko nadvse zabavne, seveda pa zahtevajo nekaj dodatnega razmisleka in manjših prilagoditev. Spodaj naštevamo, na kaj vse morate pomisliti pred odhodom.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA ANJE GERMŠEK: PASJE POČITNICE

Potni list

Če ne nameravate ostati znotraj naših meja, brez potnega lista ne boste prišli daleč. Prav tako pa čez mejo ne bo smel vaš kuža, katerega dokumentacijo bodo policisti prav tako zahtevali. Pasji potni list imejte tako zmeraj pri roki, saj bodo v njem ob pregledu preverili poreklo in lastništvo psa, služi vam lahko kot zdravstvena izkaznica ob morebitnem nujnem obisku veterinarja, v knjižici pa so zabeležena tudi vsa kužkova cepljenja ter podatki o mikročipu. Čez mejo namreč lahko prehajajo le živali, ki so bile mikročipirane oziroma imajo jasno čitljivo znamenje, ki je bilo vtetovirano pred 3. julijem 2011.

Obvezno cepljenje

Zadnje leto smo neprestano govorili o cepljenju in mnoge države za prehod svoje meje zahtevajo kar dva odmerka cepiva za koronavirus. Obvezno pa morajo biti cepljeni tudi naši štirinožni prijatelji, in sicer proti steklini. To cepivo je obvezno tudi, če pes ne bo prehajal meje, kazni ob neupoštevanju vabila k veterinarju na cepljenje pa so lahko precej visoke. Skratka, pred odhodom obvezno preverite, kdaj je bil vaš kuža nazadnje cepljen.


Zajedavci

V poletnem času so psi še bolj izpostavljeni takšnim in drugačnim zajedavcem. V gozdovih se letos kar tre nadležnih klopov, zato je pametno, da pred dopustom (pa tudi sicer) poskrbite za zaščito pred njimi. To lahko storite s posebno ovratnico, ampulami ali tabletami, ki odganjajo klope, če se odpravljate na morje, pa morate biti pozorni še na enega zajedavca. Komarji namreč lahko prenašajo srčno glisto, ki je lahko za pse izjemno nevarna, zato pred odhodom kontaktirajte veterinarja, da vam predpiše tableto, ki bo kužke varovala pred njo.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA ANJE GERMŠEK: BOLHE, KLOPI IN UŠI NA POHODU

Potovalna kletka

Verjamemo, da bi vaš kuža najraje potoval na sprednjem sedežu in glavo molil skozi okno, a najprej je treba poskrbeti za varnost. Ker se boste najverjetneje veliko vozili, je še toliko bolj pomembno, da je kuža v avtu primerno nastanjen, zato je najbolje, da se pelje kar v pasjem boksu. Ta ga bo namreč varoval ob morebitni nesreči, pes pa bo lahko v njej tudi mirno počival med potovanjem. Ob prihodu na cilj lahko pes v kletki tudi spi, saj mu boste z njo omogočili, da ima v začasnem domu prostor, ki ga je navajen.

FOTO: Igor Normann/Shutterstock

Ovratnica s podatki

V domačem kraju najverjetneje vsi vedo, kateri kuža sodi k vam, a smo prepričani, da ovratnica z vašo telefonsko številko nikoli ni odveč. Za vsak primer je dobro, da podatke nadenete na kužkov vrat, sploh, ko se odpravljate na dopust in se lahko izgubi na neznanem kraju. Ne pozabite, da številko zapišete na mednaroden način, torej začenši s kodo +386.


Preverite predpise

Ne poznamo države, v katero psi ne bi bili sprejeti, se pa med gostoljubnostjo do njih precej razlikujejo. Da se ne boste s kužkom znašli v zagati, pred odhodom preverite, kako je s psi v javnem prometu, kam vse smejo z vami in kam ne. Na primer v Italiji bo vaš kuža gotovo nadvse užival, saj so Italijani pravi pasjeljubci, ki štirinožnim prijateljem dovolijo povsod. Niso pa vse države tako odprte, da bi psom pustile v gostilne, živilske trgovine in hotele.

PREBERITE ŠE: PASJI HOTELI MED EPIDEMIJO SAMEVALI, A SE STANJE IZBOLJŠUJE

Preverite nastanitev

Seveda je nadvse pomembno tudi, da o pogojih povprašate pri rezervaciji nastanitve, kamor ste namenjeni. Sprejemajo štirinožce? Je okolica primerna, da boste psa lahko vsak dan peljali na sprehod? Na takšna in drugačna vprašanja si odgovorite že doma, saj se boste v nasprotnem primeru znašli v precej neprijetni zagati.

PREBERITE ŠE: SONCE LAHKO OPEČE TUDI PSE

Voda in vročina

Poletne temperature so lahko izjemno visoke in zavedati se morate, da kužku lahko postane vroče veliko prej kot vam. Zato se držite treh pravil. S psom se vedno zadržujte v senci in ga ne sprehajajte po vročem soncu. Izogibajte se betonskim džunglam in asfaltiranim ulicam, saj bo tam pes še bolj občutil vročino. Voda naj bo vedno na dosegu roke in psu na voljo. Priporočamo pa še, da imate pri roki vedno hladilno blazino, kamor se pes lahko zateče, ko mu je prevroče.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE