Lastniki hišnih ljubljenčkov, predvsem psov, se za pasje hotele in varstva najpogosteje odločajo v času dopustov ali službenih poti, navajajo izvajalci tovrstnih dejavnosti. Ker pa so se te z epidemijo novega koronavirusa po večini ustavile, se je ustavilo tudi povpraševanje po storitvah varstva živali.
Tako so 100-odstotni upad obiskovalcev za večdnevno varstvo v času epidemije beležili pri Smrčkovem gaju na Škofljici, Hotelu za pse Kekec v Novi Gorici in Pasjem vrtcu Ljubljana. Po preklicu epidemije se je začelo stanje izboljševati, a je v primerjavi z lanskim letom povpraševanje upadlo za približno polovico.
Dnevno oziroma urno varstvo si je po epidemiji opomoglo hitreje. Večinoma ga uporabljajo redne stranke, ki pse odložijo v varstvo ob odhodu na delo ali po opravkih. "Veliko ljudi pripelje pse takrat, ko gredo v službo ali k frizerju, saj psi velikokrat praskajo in grizejo, če so sami v stanovanju," so povedali pri Pasjem dvorcu. Nekateri v varstvo žival pripeljejo tudi zaradi nezmožnosti varstva iz zdravstvenih razlogov.
PREBERITE ŠE: Kam z ljubljenčki v času dopusta
Večina ponudnikov varstva omogoča predajo kužkov v varstvo brez kontakta med stranko in izvajalci storitev, kar zmanjšuje možnost vnosa okužbe koronavirusa v hotel. Večina ponudnikov ponuja tudi hrano za živali priznanih blagovnih znamk, a kljub temu lastnikom svetujejo, naj hrano prinesejo s seboj. V času varstva je poskrbljeno tudi za redne sprehode, ki so ponekod tudi samostojna storitev in stanejo približno pet evrov za pol ure.
Cene
Cene dnevnega varstva z nočitvijo za enega psa se gibljejo od 15 evrov dalje, medtem ko je za uro varstva potrebno odšteti približno evro in pol. Mesečno varstvo se začne pri 200 evrih, odvisno pa je tudi od števila psov in izbranega paketa. Za pol ure pasjega sprehoda boste odšteli približno pet evrov.