Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Živalski svet uživa v praznih ulicah in morjih

Medtem ko svet čaka na sprostitev ukrepov za zajezitev širitve virusa covid-19 živalski svet uživa v miru, tišini in svežem zraku ter bolj čistih vodah.
Foto: Ronen Zvulun/Reuters
Foto: Ronen Zvulun/Reuters
T. S. P.
1. 5. 2020 | 17:17
22. 10. 2024 | 10:58
2:16

Karantena ni zgolj poskrbela za čisto vodo v beneških kanalih, kjer so lahko opazovali meduzo, ribe in drugo morsko življenje, pa race, ki so se v večjem številu zopet pojavile, temveč je izboljšala življenjske pogoje za številne živalske vrste po svetu.


V mestih, ki so v času širjenja virusa covid-19 kot kakšni prizori iz apokaliptičnih filmov, so opazili vrsto živali, ki jih današnji otroci vidijo samo v slikanicah ali po televiziji. Zdi se, da se je življenje za ljudi ustavilo, za živali pa končno začelo.

Race v Benetkah. Foto: Manuel Silvestri/Reuters
Foto:
Race v Benetkah. Foto: Manuel Silvestri/Reuters Foto:

V Bosporju v Turčiji, ki velja za eno izmed izredno prometnih pomorskih poti, so opazili delfine, ki so uživali v čisti morski vodi in si privoščili kar nekaj igrivih skokov. Da bi še dodatno razveselili Turke, so priplavali vse do obale.

V izraelski Haifi so na ulicah opazili družino divjih svinj, ki si je privoščila izlet v mesto. V Albaniji so v naravnem rezervatu zabeležili za tretjino večjo populacijo plamencev, v naravnem parku Divjake-Karavasta pa so našteli 85 parov pelikanov. Ti se običajno izogibajo 50-tisoč glave množice turistov, ki vsak mesec obišče park.


Na Tajskem so opazili jato 30 dugongov, ki so plavali v narodnem parku Hat Chao Mai. Dungongi (vrsta morske krave) so pogosto žrtve ribiških mrež in onesnaženih voda.

Ribe v beneških kanalih. Foto: Marco Capovilla/Reuters
Foto:
Ribe v beneških kanalih. Foto: Marco Capovilla/Reuters Foto:

A niso vse živali srečne nad novo pridobljeno svobodo. S hudo lakoto se soočajo populacije golobov, ki živijo v mestih. V Nemčiji se skupine za pravice živali vsakodnevno odpravijo na ulice in hranijo golobe, ki so sicer odvisni od odpadkov, ki jih za seboj puščajo ljudje.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine