Arhitekturna inventura

19. 2. 2021 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: A. Z.

razstava, arhitektura inventura, DAL

V veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma je na ogled bienalna razstava članov Društva arhitektov Ljubljana Arhitektura inventura. Gre za dveletni prerez slovenske arhitekture, razstavljeni arhitekturni dosežki pa ponujajo tudi svojevrstne odgovore na nove družbene izzive.

»Sprehod skozi razstavo ne prikazuje le zgrajenih stavb in dogajanja na slovenski arhitekturni sceni, temveč tudi odnos politike in gospodarstva do arhitekture ter intenzivnost zanimanja širše javnosti do grajenega prostora: kakšna je slovenska arhitekturna usmeritev, koliko javnih natečajev je bilo izvedenih, koliko javnih stavb je bilo zgrajenih, koliko zgrajenih hiš so načrtovali arhitekti ... Arhitektura je globalni fenomen, a ne šele danes, v času splošne globalizacije, temveč že od vekomaj. Pa vendar arhitektura nastaja lokalno, v okolju, iz katerega izhajamo in v katerem večinoma tudi delamo. Zato naša arhitektura nosi pečat zgodovinskih okoliščin, tradicije, podnebja, vzgoje in miselnosti, v kateri je nastala,« so zapisali ob razstavi.

»Arhitekturo predstavljamo v galeriji, da bi jo ljudje resnično opazili in videli. Da bi postali pozorni na okolje, ki nas vsakodnevno obdaja, a ga večinoma sprejemamo nezavedno, kot nekaj samoumevnega, čeprav še kako vpliva na kakovost našega življenja. Arhitektura je najbolj javna od vseh umetnosti. Okolje in prostor opredeljujeta vse nas in naše življenje mnogo bolj, kot se tega zavedamo,« je v uvodniku kataloga zapisal arhitekt in profesor na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo Aleš Vodopivec.

Na razstavi so na ogled projekti, ki so nastali še pred izbruhom novega koronavirusa. A pandemija je možno zarezala v svet in naše navade. Kako se na spremembe zaradi pandemije odziva arhitektura? »Eno od spoznanj je, da ljudje, ne glede na kulturno poreklo in versko prepričanje, potrebujejo odprt, urejen in ozelenjen javni prostor, dober javni transport ter dostopno in vrhunsko zdravstveno oskrbo. In da je fascinacija s formo, ki ne izhaja iz dobre vsebine, popolnoma passé,« odgovarjajo pri DAL.

Na razstavi, ki bo na ogled do 11. aprila 2021, je predstavljenih 117 arhitekturnih in 16 študentskih projektov več kot 150 avtorjev, od urbanističnega načrtovanja do arhitekturnih zasnov in prenov javnih zgradb, večstanovanjskih stavb, enodružinskih hiš in interjerjev, pa tudi projekti grafičnega in industrijskega oblikovanja ter pisanje o arhitekturi.

Ob razstavi so pripravili spletna predavanja pod skupnim naslovom Odporna arhitektura, ki bodo potekala vsak četrtek ob 10. uri na Youtube kanalu Cankarjevega doma. Prvo predavanje bo 25. februarja, na njem bodo sodelovali arhitekta Aleš Žnidaršič in Mojca Gregorski ter študenta Ambrož Bartol in Irid Sevšek.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE