Odprte hiše Slovenije so del mednarodne mreže Open House WorldWide, ki je leta 1992 začela delovati v Londonu in danes deluje že v 34 mestih po vsem svetu. Poslanstvo svetovne mreže, ki ga uresničuje tudi OHS, je približati dobro arhitekturo širšim množicam, uveljavljati odličnost v arhitekturni stroki in visoke standarde v praksi. S tem nastaja največji globalni arhitekturni festival, ki dosega več kot milijon ljudi.
V Sloveniji festival deluje od leta 2010, od takrat so za javnost odprli več kot 474 objektov in pripravili več kot 100 spremljevalnih dogodkov, ki si jih je ogledalo skoraj 17.000 ljudi. Letos je na razpis za festival OHS prispelo 69 projektov. Objekte, ki bodo predstavljeni na festivalu, je izbral strokovni odbor, ki ga sestavljajo Maja Vardjan, arhitektka in kustosinja za arhitekturo in oblikovanje v MAO, Nika Grabar, arhitektka s fakultete za arhitekturo v Ljubljani, Mitja Škrjanec krajinski arhitekt (Ureditev okolice), Pippo Ciorra, arhitekt in glavni kustos za arhitekturo v muzeja MAXXI iz Rima, Vesna Misjak, arhitektka, članica OHS.
"Ljudje v grajenem prostoru preživimo 90 odstotkov svojega časa. Večinoma se ne zavedamo vpliva grajenega prostora na naše življenje in delo, torej na počutje, zdravje, varnost, uspešnost in učinkovitost. Stavbe pa gradimo za najmanj 50 do 100 let. Pred nakupom preizkušamo avtomobile, telefone … Nepremičnin, ki so ena naših največjih investicij v poslovnem ali zasebnem življenju, pa večinoma ne preizkušamo. Zato nimamo razvitih pravilnih kriterijev za njihovo vrednotenje ter za odločanje o gradnji, prenovi in vzdrževanju," pravijo pri OHS in dodajajo, da stavb ne oblikujejo samo arhitekti, ampak vsi ljudje, javni odločevalci, investitorji in uporabniki.
Hiša B, Kombinat, 2016 (Foto: Rok Hočevar)
"Odprte hiše Slovenije ljudem omogočajo izkušnjo, da v stavbe vstopijo, jih preizkusijo, dobijo kontakt z arhitekti, uporabniki, lastniki, izvajalci in drugimi strokovnjaki. Poslanstvo festivala OHS je ljudem pokazati, da kakovostna arhitektura ni nujno draga. Pomembne so kakovostne uporabne rešitve, ki nam izboljšujejo kakovost življenja. Predvsem pa bi morale biti vse javne stavbe in ureditve najbolj kakovostne, dostopno zasnovane in vzor ostalim gradnjam," pravijo pri OHS.
Festival OHS je namenjen širši javnosti, ki lahko vstopi v stavbe in dobi kontakte strokovnjakov. Hkrati pa je, kot pravijo pri OHS, namenjen tudi promociji vrhunskih strokovnjakov, ki delujejo na področju načrtovanja, oblikovanja, naročanja, gradnji, obratovanju, vzdrževanju in uporabi stavb. Ker pa želijo program OHS še bolj približati najširši javnosti, so letos k sodelovanju povabili tri pomembne in prepoznavne javne osebnosti, ki so postali ambasadorji festivala, to so Dejan Turk, predsednik uprave Si.mobil, Sašo Rink, direktor Javnega stanovanjskega sklada MOL, in dr. Andreja Kutnar iz centra InnoRenew CoE.
Z letošnjo temo – Stavbe, energija in dobro počutje – želijo OHS spodbuditi zavedanje o vlogi in pomenu energije, ki jo potrebujemo za delovanje stavb. Posebej želijo poudariti neposredno povezanost energije z dobrim počutjem in zdravjem uporabnikov v stavbah.
Prav tako so za tokratno prireditev pripravili novo spletno stran, na kateri je predstavljenih več kot 600 najuspešnejših slovenskih arhitektov, krajinskih arhitektov in drugih strokovnjakov.
Podroben program in navodila za prijave na oglede lahko poiščete na njihovi spletni strani www.odprtehiseslovenije.org.