Žirija je ocenila 128 projektov in pri izbiri upoštevala funkcionalna, energijska, estetska, ekonomska in ekološka merila. Opozorila je, da sta pri projektih izstopali predvsem raznolikost uporabe lesa, pa tudi raznovrstnost minimalističnih konstrukcij in fasad. Hiše z bivalno površino od 150 do 200 m2 se v ureditvi notranjosti zelo razlikujejo – v natečaju so se znašli tako projekti z bogato notranjostjo, polno detajlov, kot elegantni do strogo špartanski. Po gradiščanski, koroški, štajerski, spodnjeavstrijski in zgornjeavstrijski hiši, ki smo jih predstavili minuli teden, v nadaljevanju prikazujemo še zmagovalne projekte preostalih štirih avstrijskih dežel.
Predarlberško: Hiša Strauss
Hiša Strauss na obrobju mesteca Sulz ima dve nadstropji: v spodnjem so kuhinja, jedilnica, soba s sedežno garnituro, pomožni prostori in garaža, v zgornjem pa so v delu, ki je obrnjen proti dvorišču, spalnice in delovne sobe. Zeleno notranje dvorišče obdaja terasa. Sredi terase raste drevo, ki sega skozi odprti del strehe. Velika drsna vrata omogočajo, da se notranjost združi z okoljem, ki jo obdaja.
»Hiša je idealen tipski odgovor na izziv gradnje v naselju družinskih hiš ... Zanimivi notranji in zunanji prostori zagotavljajo javne in intimne kotičke. Zaradi svoje subtilne kompozicije in nepretenciozne arhitekture ta hiša stanovalcem ponuja tako varno intimnost kot odprte in svobodne prostore, ki ne potrebujejo ne žive meje ne ograje,« pravi Geli Salzman iz Arhitekturnega inštituta Predarlberško.
Salzburško: Hiša Kobe
Majhna in ljubka – kot govedo pasme kobe – je ta hiša, ki stoji v bližini mesteca Radstadt, pravzaprav kompleks dveh hiš. Stojita druga ob drugi, zgrajeni pa sta bili za en par. Gre za poslopji, ki navdušujeta s svojo individualnostjo, preprostostjo, pogumom, energijsko učinkovitostjo in nizko ceno. Zunanjost in notranjost sta izdelani iz lesa, in sicer iz dveh vrst iglavcev. Izvirno bi moral les obdržati naravni videz, a so se gradbeniki domislili druge možnosti: premazali so ga z več snovmi, ki se redno uporabljajo v gospodinjstvih: s čajem, kisom, lanenim oljem itd. Te premaze so uporabili za zunanjo fasado, ki je zato postala temnejša. Notranjost pa je svetla zaradi premazov iz čebeljega voska, pomarančnega olja in belih pigmentov. »Stvar je jasna. Mož in žena potrebujeta dve hiši – eno za stanovanje in drugo za delo, skladiščenje ... Eksperimentiranje pri gradnji je sicer zelo redek pojav. Nastala je zasnova, ki je lahko navdih ... Prava poezija,« je prepričan Udo Heinrich iz Pobude Arhitektura Salzburg.
Tirolska: Hiša SF1
Naročnik je želel hišo, v katero se lahko par umakne in v njej počiva, hišo s pogledom v naravo, ne da bi se od zunaj videlo v njeno notranjost, z maloštevilnimi, a prostranimi sobami, nizom prozornih zidov in velikim bazenom. Na vzpetini nad dolino reke Inn je v predmestju Axama zrasla hiša, v kateri so vsi prostori družabni: kuhinja je hkrati dnevna soba in bazen; spalnica je tudi kopalnica in garderoba; pisarna je televizijska soba in terasa.
Skoraj iz vseh prostorov hiše je prelep razgled na gorsko pokrajino. Terase so dodobra razširile hišo, bazen pa deloma lebdi nad pobočjem. Hiša nima kleti, konstrukcija je iz jekla in betona. Beton in steklo v mrzlih mesecih dobro vpijata sončno svetlobo. Solarni elementi, vgrajeni v tla, pa vsaj za tri mesece podaljšajo sezono kopanja v bazenu. »Nastal je prostor, ki se kljub izpostavljenosti odlikuje z mirom in samozavestjo,« pravi Daniel Fügenschuh iz združenja Arhitektura in Tirolska.
Dunaj: Hiša Mexico
Tudi v avstrijski metropoli obstaja veliko zanimivih projektov družinskih hiš. Hiša Mexico na robu istoimenskega naselja z vrtnimi hišicami ima streho in zunanje zidove obložene s folijo iz kavčuka. Je izvrstno izolirana. Zgrajena je po standardih pasivnih hiš. Stanovanjski prostor zavzema dve nadstropji in je v glavnem odprt. Pregrada med prostori sta le polovični steni v obliki črke L.
»Graditeljica je uresničila svoje sanje o jadranju na deski v starem koritu Donave. Uresničitev teh sanj ji je uspelo celo multiplicirati, tako da je ne le sebe, temveč celo hišo oblekla v deskarsko oblačilo ... Hiša je ekološko izvrstno osmišljena, gradbenotehnično optimalna, vsi detajli so izdelani do potankosti, poleg tega je inventivna pri uporabi do okolja prijaznih materialov, ki jih je zlahka mogoče reciklirati. Ponuja najvišjo mogočo kakovost bivanja, in to ob zelo nizkih stroških gradnje,« pravi Marion Kuzmany iz Arhitekturnega centra Dunaj.