Gasilcem je skoraj 12 ur po izbruhu požara v znameniti pariški katedrali Notre Dame uspelo pogasiti še zadnje ognjene zublje. Sledi ogled pogorišča in preiskava vzroka požara. Še vedno ni mogoče oceniti škode, ki je nastala na biseru gotske arhitekture, a so številni že obljubili več sto milijonov evrov sredstev za obnovo.
Vrhunski dosežek gotske arhitekture
Katedralo Notre dame, ki stoji na Île de la Cité, otočku sredi reke Sene, so začeli graditi leta 1163, končali pa so jo v drugi polovici 13. stoletja. Predstavlja stavbo, ki je najbolj povezana z mestno zgodovino, pri njeni gradnji pa so sodelovali številni arhitekti in umetniki, ki so se zaradi trajanja gradnje tako velike stavbe nenehno menjali. Kljub temu je mojstrom uspelo ohraniti rdečo nit in simetrijo gradnje, ki predstavlja eno osnovnih stavbarskih značilnosti znamenite cerkve. Katedrala Notre Dame je po mnenju strokovnjakov vrhunski dosežek gotske arhitekture, saj predstavlja izjemno usklajeno in harmonično kombinacijo stolpičev, kipov, rozet in mogočnih portalov.
Njena dolžina je 127 metrov, osrednja ladja meri v višino 32 metrov. Najbolj impozantna je zahodna fasada, ki jo krasita dva simetrična stolpa – severni stolp je bil končan leta 1240, južni pa deset let kasneje. Stolpa merita v višino 43 metrov. Spodaj so trije vhodi, na sredini je stena z značilno rozeto (veliko okno v podobi stiliziranega cveta), ki je umeščena natanko na sredino pravokotnega pročelja.
Sprejme lahko 9000 vernikov in je uvrščena na Unescov seznam kulturne dediščine, na leto si jo ogleda 14 milijonov obiskovalcev,
!!galerija!!
Glavna vloga v knjigi Notredamski zvonar
Požar pa je spodbudil ljudi k branju. Znano delo Victorja Huga Notredamski zvonar (1831) je po požaru danes osvojilo vrh najbolje prodajanih knjig preko spletne trgovine Amazon, Disneyjev animirani film iz leta 1996 pa se je uvrstil v prvo deseterico najbolj gledanih družinskih filmov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pisatelj Victor Hugo, ki je leta 1831 izdal roman Notredamski zvonar, svojega dela ni napisal zgolj iz literarnih in zgodovinskih nagibov, temveč tudi kot poziv javnosti, da poškodovano cerkev, ki je enkratna umetniška dragocenost in pričevalka skoraj tisočletne zgodovine, primerno obnovijo. Zgodbo romana je postavil v leto 1482, v čas vladavine Ludvika XI., v delu pa se je zelo posvetil opisu izjemne gotske arhitekture cerkve. Nekateri kritiki so celo presodili, da glavna junakinja dela ni Esmeralda, temveč sama katedrala. Njegov roman je obrodil sadove in leta 1845 se je začela obnova cerkve pod nadzorom arhitekta Viollet-le-Duca.
Konstrukcija katedrale se dobro drži
Notre Dame je nazadnje je utrpela večjo škodo med francosko revolucijo v 18. stoletju med nasiljem proti katoličanom. Obe svetovni vojni pa je prestala večinoma nepoškodovana.
V požaru, ki se je v Parizu zgodil v ponedeljek zvečer, sta se zrušila 93 metrov visoki stolpič in streha katedrale iz 12. stoletja. Po prvem ogledu so ocenili, da se splošna konstrukcija stavbe dobro drži, a so odkrili tudi nekaj šibkih točk, predvsem pri severni prečni ladji. Te so že zavarovali. Požar je uničil streho in nekatere druge dele stavbe, med njimi stolpič.
Preiskovalci bodo nadaljevali iskanje vzroka požara, ki še vedno ni znan. Zaenkrat se zdi najverjetnejša domneva, da je bil povezan z obsežnimi obnovitvenimi deli, ki so potekala na cerkvi. Tudi preiskovalci izhajajo iz domneve, da se je zgodila nesreča, saj nimajo nobenih dokazov, da bi šlo za nameren požig.
Prav tako bodo še naprej zbirali sredstva za obnovo pariške katedrale. Mnogi premožni Francozi, podjetja, Združeni narodi, Evropska unija in posamezne države so pomoč napovedali že v torek. Za obnovo so glede na obljube zbrali že več kot 800 milijonov evrov finančnih sredstev, države pa ponujajo predvsem pomoč strokovnjakov. Francoski predsednik Emmanuel Macron pa je v nagovoru državljanom izrazil željo, da bi katedralo obnovili v petih letih.