Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Kako rešiti stanovanjski problem po zaključku študija

Če se boste v teh dneh sprehodili po Krakovskem nasipu, si v galeriji na prostem lahko ogledate razstavo študentov arhitekture z naslovom Kako boste rešili svoj stanovanjski problem po zaključku študija. Razstava ponuja zanimive odgovore in razmišljanja študentov na to življenjsko in aktualno družbeno vprašanje.
Foto: A. Z.
Foto: A. Z.
22. 2. 2020 | 09:31
22. 10. 2024 | 10:25
3:22

Razstava, ki so jo pripravili na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani, obsega razmišljanja, vezana na izbirni predmet Stanovanjske stavbe in različne seminarske projekte na temo stanovanjske arhitekture, ki so nastali pri predmetih Projektiranje 2-5 pod vodstvom različnih mentorjev.

»Menim, da je želja vsakega študenta osamosvojitev od staršev po študiju. Ampak to je za večino le neuresničljiva želja, saj je takoj po zaključku študija zelo težko dobiti redno zaposlitev in kredit za nakup lastnega stanovanja, zato večina ljudi še veliko let živi pri starših ali pa si v njihovi hiši uredi zasebne prostore. Sama se prav tako želim osamosvojiti, ampak se zavedam, da bo to težko. Mislim, da bom še nekaj let po študiju živela pri starših in varčevala, da bom čim prej finančno sposobna najema stanovanja ali kredita za nakup," lahko na razstavi preberemo razmišljanje študentke 3. letnika.

Idejni predlogi študentov

Razstava študentov predstavlja del pobud, ki naslavljajo perečo problematiko pomanjkanja neprofitnih in tržnih najemnih stanovanj ter neurejene najemne razmere na trgu. Študentje so pripravili nekaj zanimivih idejnih rešitev in predlogov, na primer načrt za študentska stanovanja, zgostitev in revitalizacijo predmestnega naselja, najemniški hektar, programsko arhitekturna aktivacija območja nekdanje vojašnice ...

"Poleg hiše, v kateri živim, stojita dve avtoličarski delavnici, ena večja, druga manjša. Prva še vedno deluje, medtem ko je druga opuščena. Moja želja je, da bi to prenovila, saj je neposredno povezana z vrtom – hiša, v kateri trenutno prebivam, nima vrta –, prav tako pa je nekoliko bolj odmaknjena od ulice, kar omogoča več zasebnosti," je mogoče med drugim prebrati na enem od razstavnih panojev ob Ljubljanici, kako bi ena od študentk rešila svoj stanovanjski problem, hkrati pa tudi oživila opuščeni objekt.

Razstava pa opozarja tudi na širšo problematiko na stanovanjskem področju, saj imajo tovrstne težave tudi starejši v starih stanovanjih. Kot lahko preberemo na razstavi, dve tretjini slovenskih stanovanj je starejših od 40 let in mnoga med njimi ne ustrezajo sodobnim standardom ter potrebam lastnikov, ki jih hkrati tudi vse težje vzdržujejo.

Razstava je na ogled do 20. marca 2020.

PREBERITE ŠE: Odprta vrata - mansarda: Prvi dom za mlad par

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine