Kaj je arhitektura v odnosu do človeka, je temeljno vprašanje, ki ga arhitekt Stanko Kristl nenehno zastavlja skozi svoje projekte. Razstava, ki je organizirana v štiri tematske sklope: Bivanje, Šolanje, Zdravje in Spomin, je nastala na podlagi večletnega raziskovanja arhitektovega osebnega arhiva, tudi s pomočjo dodatnih virov in pogovorov z arhitektom.
"Originalni načrti in risbe iz njegovega arhiva so dopolnjeni s serijo posebej za razstavo izdelanih maket, diagramov in velikoformatnih barvnih fotografij, ki odslikujejo posebno osredotočenost znotraj obsežnega arhitektovega opusa ter omogočajo novo vizualno izkušnjo Kristlove arhitekture," so povedali kustosi razstave.
Stanko Kristl je bil rojen 29. januarja 1922 v Ljutomeru. Leta 1945 je maturiral na mariborski gimnaziji, diplomiral pa pri prof. Edvardu Ravnikarju na Oddelku za arhitekturo Tehnične fakultete Univerze v Ljubljani leta 1954. Svojo poklicno kariero je najprej začel kot Ravnikarjev asistent na fakulteti, nadaljeval pa kot projektant številnih bolnišnic doma in v tujini. Eden njegovih prvih projektov je bila gradnja Ljubljanske bolnišnice, pozneje Kliničnega centra. Leta 1982, po pridobitvi naziva v doktorja arhitekturnih znanosti, je začel poučevati na fakulteti za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani. Tam je kot redni profesor predaval vse do leta 1993. Svoje znanje je med letoma 1996 in 2007 predajal tudi študentom oddelka za krajinsko arhitekturo biotehniške fakultete v Ljubljani. Od leta 2011 je redni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU). Številni Kristlovi projekti so bili nagrajeni z državnimi nagradami in priznanji. Med njimi so stanovanjski blok Prule, atrijske hiše na Borsetovi ulici, vrtec Mladi rod in servisni objekti UKC v Ljubljani, trgovsko stanovanjski blok na Šaleški ulici v Velenju ter osnovna šola dr. Franceta Prešerna v Kranju.
Kot arhitekt skuša Stanko Kristl odgovoriti na tehnično-funkcionalne zahteve in hkrati prispevati k oblikovanju prijetnega okolja za življenje, zato pri svojih 95 letih še vedno projektira. Humanost na novo ustvarjenega prostora je tisti cilj, h kateremu stremi. Kristlove arhitekturne stvaritve so dale pomemben pečat okolju, v katerem živimo.
Razstavo, ki bo v MAO na ogled do 27. maja 2018, bodo spremljali vodeni ogledi, ki jih bodo imeli v prihodnjem letu kustosi Tadej Glažar, Tina Gregorič in Maja Vardjan ter vabljeni strokovnjaki. Vodstvo omogoča podrobnejši vpogled v arhitekturno ustvarjalnost arhitekta, v posamezne projekte in v razmišljanje kustosov ter drugih strokovnjakov o razstavi.
V okviru Arhitekture v živo pa bodo potekali vodeni ogledi po stavbah, ki jih je zasnoval Kristl. Prav tako bodo razstavo spremljale delavnice za otroke, MAO Debate in drugi dogodki.