Pri za revitalizaciji Stare steklarske in Vrazovega trga s pripadajočimi ulicami na Ptuju so sodelovali arhitekti Matevž Zalar, Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Samo Kralj iz biroja Elementarna ter Darja Matjašec, Pia Kante in Katja Mali iz Kolektiva Tektonika. Žirija je poudarila, da je ponovna raba/reuse obstoječih stavb osrednjega pomena za arhitekturo, saj izkazuje spoštovanje do okolja in do zgodovinske kontinuitete. »Projekt se subtilno poveže z urbanim tkivom, ki ga ohranja z umestitvijo novega javnega programa v stare objekte. Ustvarja čudovito atmosfero, ki poetično združuje nove in stare elemente,« je še zapisala strokovna žirija v obrazložitvi nagrade.
Podelili pa so tudi dve častni priznanji piranesi. Prejeli so ga arhitekti iz družb Arrea arhitektura (Ana Jerman, Janja Šušnjar), KAL A (Sofia Romeo Gurrea-Nozaleda, Miguel Sotos Fernandez-Zuniga) in AKKA (Luka Javornik, Lara Gligić) za obnovo vrtca Bohinj. »Primer, kako s preprostim pristopom priti do odličnega rezultata. Uživali smo v nizanju odprtih prostorov, ki se drug za drugim mehko odpirajo med stavbami. Omogočajo varno druženje in igro otrok. Lesena konstrukcija je jasna in primerno členjena. Stavbna kompozicija spominja na vas, ki otrokom daje občutek doma,« je v obrazložitvi zapisala strokovna žirija.
Častno priznanje piranesi pa so podelili tudi avstrijskemu arhitekturnemu studiu PPAG (Anna Popelka, Georg Poduschka) za urbano stavbo Rivus vivere na Dunaju.
Kot je zapisal žirija, gre za kakovosten projekt velikega merila. »Kljub veliki gostoti stanovanj ohranja značaj mestne soseske. Oblikuje intimna skupna dvorišča z različnimi nivoji zasebnosti. Žirija izpostavlja tudi raziskovanje bivalnih tipologij.«
Podelili so tudi častno študentsko priznanje piranesi, in sicer študentu Matiji Cepancu (mentorica Lea Pelivan) za biološki koridor reke Plitvice na Hrvaškem.
Mednarodne nagrade Piranesi podeljujejo od leta 1989, letos je bilo zanjo nominiranih 53 projektov, ki so jih izbrali nacionalni selektorji enajstih evropskih držav. Mednarodno žirijo sestavljajo predavatelji na Piranskih dnevih arhitekture, tokrat so bili to Níall McLaughlin, predsednik, Pedro Domingos, Aitor Fuentes, Janez Koželj, Tom Lechner, Iva Letilović in Wang Shu.
Kriteriji izbora so bili: premišljena umestitev v urbani ali naravni prostor, prostorska in oblikovna skladnost s kontekstom, sodobna inovativna prostorska zasnova, spoštljiv odnos do naravne in kulturne dediščine, sodobno razumevanje tradicionalnih in avtohtonih arhitekturnih elementov, inovativni detajli ter smiselna uporaba barve, materialov, teksture in svetlobe.
Vsi nagrajenci so ob nagradi prejeli stol slovenskega arhitekta in oblikovalca Nika Kralja. Glavni nagrajenec pa še stekleno skulpturo mlade slovenske arhitektke Ajde Racman, ki je leta 2017 s svojim predlogom zmagala na študentskem natečaju, stekleno skulpturo pa so izdelali v Steklarni Rogaška.