»Letos je bilo v desetih dneh oddanih več kot 5.400 glasov. Med 93 nominiranimi projekti, ki jih je v program uvrstila strokovna žirija, je javnost za najboljše izbrala Šolsko knjižnico na Gimnaziji Jožeta Plečnika v Ljubljani, biroja Curk arhitektura v kategoriji javnih objektov, Hišo DMD Fabrikat arhitekture v kategoriji zasebnih objektov in Park ob Semedelski promenadi biroja Enota med zunanjimi ureditvami,« so sporočili z OHS. Podelili pa so tudi posebno priznanje, ki ga letos prejme Islamski versko-kulturni center, arhitekturnega biroja Bevk Perović arhitekti.
OHS Award je prva slovenska arhitekturna nagrada po izboru najširše javnosti najboljšim realiziranim objektom in zunanjim ureditvam ter njihovim avtorjem, naročnikom in izvajalcem. Glasovanje je potekalo na spletni strani OHS.
Letošnji festival OHS bi se moral odvijati ob koncu aprila, a je bil zaradi pandemije koronavirusa prestavljen na september. Letos so si obiskovalci lahko v živo ogledali več kot 80 zasebnih in javnih objektov, ki jih je med prijavljenimi izbrala šestčlanska žirija v sestavi arhitekt Jure Kotnik, arhitektka Alenka Korenjak, prostorski sociolog Matjaž Uršič, krajinska arhitektka Darja Matjašec, arhitektka Anja Planišček ter član festivala OHS Matic Brdnik.
»Festival OHS je del mednarodne mreže Open House Worldwide, ki deluje v 46. mestih po celem svetu. Nastal je po vzoru Open House London, ki ga je leta 1992 zasnovala Victoria Thornton, z namenom približevanja kakovostne arhitekture najširši javnosti. Mreža OHWW tvori največji globalni arhitekturni festival. Ta mogoča izmenjavo praktičnih izkušenj, dviga raven prostorske kulture in spodbuja osebno in poslovno mreženje,« pojasnjujejo pri OHS.
Med 14. in 15. novembrom 2020 združenje Open House Worldwide pripravlja prvi skupni mednarodni dogodek. To bo brezplačen 48-urni spletni festival razprav, ogledov in ostalih zanimivih vsebin. »S tem se bo povezalo mednarodno občinstvo, ki je do zdaj vsako leto preseglo več kot milijon obiskovalcev. V prispevkih arhitektov, oblikovalcev, urbanistov in državljanov v več kot 40 mestih po celotni mreži se bodo lotili najpomembnejših vprašanj, s katerimi se soočajo grajena okolja po vsem svetu, od podnebne krize do stanovanj, pa tudi do postpandemičnega oblikovanja,« so še povedali pri OHS.
PREBERITE ŠE: OHS: Prenova atrijske hiše v Murglah