Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Festival Odprte hiše Slovenije prihodnji teden v živo

Med 25. in 27. septembrom 2020 bo v živo potekal 11. festival Odprte hiše Slovenije (OHS). Tokrat bo na ogled več kot 80 zasebnih in javnih objektov ter prostorskih ureditev, ki jih je med prijavljenimi izbrala strokovna žirija. Tema letošnjega festivala je Arhitektura za prihodnje generacije.
Foto: Jan Vitez
Foto: Jan Vitez
15. 9. 2020 | 16:33
22. 10. 2024 | 12:03
5:08

Festival OHS bi se moral odvijati ob koncu aprila, a je bil zaradi pandemije koronavirusa prestavljen. Takrat so se organizatorji odločili in festival odprli virtualno ter na spletni platformi predstavili projekte, ki so jih uvrstili v letošnji program. Zdaj si bodo obiskovalci lahko v živo ogledali več kot 80 zasebnih in javnih objektov, ki jih je med prijavljenimi izbrala šestčlanska žirija v sestavi arhitekt Jure Kotnik, arhitektka Alenka Korenjak, prostorski sociolog Matjaž Uršič, krajinska arhitektka Darja Matjašec, arhitektka Anja Planišček ter član festivala OHS Matic Brdnik.

»Obiskovalci si bodo v sklopu festivala v Ljubljani lahko ogledali gradbišče projekta prenove Cukrarne, kjer bodo pobliže spoznali delo na gradbišču in konstrukcijske posebnosti projekta. Na ogled javnosti bo svoja vrata odprla poslovna stavba Zavarovalnice Triglav na Miklošičevi ulici v Ljubljani, ki predstavlja pomembno Plečnikovo arhitekturno dediščino. Prav tako si bo mogoče ogledati tudi prvo virtualno predstavitev stavbe novega Centra znanosti (MIZŠ). Obiskovalci se bodo preko aplikacije, ki spodbuja k aktivnemu raziskovanju grajenega prostora na zanimiv in sodoben način, spoznali s ključnimi prostori in arhitekturnimi značilnostmi predvidenega objekta. Znova si bo mogoče ogledati tudi Expano – Vrata v Pomurje, ki je že v lanskem letu navduševal množico ljudi,« so povedali organizatorji OHS.

Celoten program projektov, ki bodo na ogled na letošnjem festivalu, je na spletni strani OHS www.odprtehiseslovenije.org. Za oglede se je treba prijaviti, prijave zbirajo od 15. septembra naprej.

Nagrada za najboljšo stavbo in zunanjo ureditev

Tudi letos bodo nagrado OHS Award za najboljšo stavbo in zunanjo ureditev, ki jo bodo izbrali obiskovalci s pomočjo spletnega glasovanja. »OHS Award je prva slovenska nagrada javnosti za realizirane arhitekturne dosežke in zunanje ureditve avtorjem, lastnikom in izvajalcem. Nominirani so vsi projekti, ki jih strokovna žirija uvrsti v letni program festivala. Poslanstvo festivala je približevanje dobre arhitekture in pomena kakovostno grajenega prostora najširši javnosti. Nagrade OHS AWARD zato izjemoma ne podeljuje stroka, temveč javnost, s čimer odseva svoje mnenje o slovenski arhitekturni produkciji in z njo vzpostavlja dialog,« še pravijo organizatorji festivala. Glasovanje bo potekalo od 15. do 27. septembra 2020 na spletni strani OHS.

Arhitektura za prihodnje generacije

Osrednja tema letošnjega festivala je “Arhitektura za prihodnje generacije". Ta po besedah direktorice festivala in arhitektke Lenke Kavčič odpira vprašanja o tem, kako bodo prostor, ki ga oblikujemo zdaj, uporabljali naši zanamci ter kako lahko oblikujemo prostor, da bo kar se da najbolje služil prihodnjim generacijam. »Pri tem je jasno, da prihodnosti ne moremo predvidevati in da se pri trenutni gradnji odzivamo zlasti na aktualne težave, kot so stanovanjska problematika, oskrba starejših, trajnostna gradnja in migracije ljudi. Lahko pa ob tem naslavljamo tudi morebitne spremembe v prihodnosti in nove objekte že prilagodimo na izzive, ki šele prihajajo,« pravi Kavčičeva in dodaja, da tema naslavlja tudi tipologije in fleksibilnost različnih prostorov.

OHS so del mednarodne mreže Open Hou­se WorldWide, ki je leta 1992 začela delovati v Londonu in se je do zdaj razširila že v 34 mest po vsem svetu. Poslanstvo svetovne mreže, ki ga uresničuje tudi OHS, je približati dobro arhitekturo širšim množicam, uveljavljati odličnost v arhitekturni stroki in visoke standarde v praksi. Tako nastaja največji globalni arhitekturni festival, ki dosega več kot milijon ljudi.

PREBERITE ŠE: Virtualni sprehod po slovenski arhitekturi

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine