Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Odprta vrata: Zgodba s tapetami

Zgodba, ki jo v stanovanju mladega para v okolici Ljubljane pišejo tapete, se začne v predsobi, nadvse udarno. Zanjo so izbrali tapeto z izrazitimi barvami, ki napovedo nadaljevanje, saj so v njej združene vse barve, ki se zvrstijo drugod. Belo dopolnjujejo jabolčno zelena, petrolejska, rožnata in oranžna. Celoten ambient tako deluje sveže in drzno. Zanj so poskrbeli v studiu za celostno oblikovanje ambientov in notranje opreme Fiera.
Foto: Mateja Jordović Potočnik
Foto: Mateja Jordović Potočnik
18. 9. 2017 | 13:16
21. 10. 2024 | 19:44
4:26

Njihovo sodelovanje se je začelo kmalu po nakupu stanovanja v večstanovanjski novogradnji, ki je veliko približno 75 kvadrat­nih metrov. Takrat je bil že položen parket, pripravljena vodovodna in električna napel­java, zato so naredili le nekaj manjših posegov, kot je prestavitev luči, skrili plinsko peč v predsobi in podobno.

Izhodišče za zasnovo notranje opreme je bilo po besedah oblikovalke Nene Grmov­šek, direktorice podjetja Fiera, želja mladega para, da ustvarijo dom, ki bo deloval sveže in hkrati tudi malo drzno. Zato so se odločili za črtaste tapete. Osnovo v stanovanju so naredili z belo barvo, ki daje vtis svežine, tej pa dodali štiri živahne odtenke, ki se ponavljajo, to so jabolčno zelena, petrolejska, rožnata in oranžna. Povsod jih opazimo, nekaj v detajlih na pohištvu, nekaj na tapetah. A teh detajlov, pravi sogovornica, je malo, tako da prostora ne obremenjujejo preveč. V spalnici so namesto tapet črte narisali z barvo. In tako lastnikoma dali možnost, da stene preprosto prepleskata, ko se jih bosta naveličata. Ker je stanovanje obrnjeno na vzhodno stran, so za svežino poskrbeli prav z barvami, pravi Grmovškova, za to, na primer, je primerna zelena.

Zgodba s tapetami se začne v predsobi z udarno in močno tapeto, ki napove nadaljevanje zgodbe, saj so v njej združene vse barve. Nanjo so umestili le prosojne obešalnike iz pleksi stekla. Drugod, pravi sogovornica, niso položili tako izrazitih tapet, saj bi zelo obremenile prostor, v predsobi pa je to »dovoljeno«, saj se tu ne zadržuješ dlje časa, ampak greš le mimo stene.

K črtam na tapetah so kot vzorec izbrali še krog, ki se ponavlja na okrasnih blazinah, preprogah, v obodih lučk, na namiznih prtih in pogrinjkih, in tako dosegli grafiko. »Prilagajamo se željam naročnikov, zato morajo biti stvari maksimalno uporabne in funkcionalne, zgolj lep dizajn ne pomaga,« poudarja Grmovškova.

Spalnica je zahtevala preudaren razmislek pri zasnovi, saj ni velika, lastnika pa sta želela vsak svoj predalnik za shranjevanje stvari. Poleg tega so vgradili omare z drsnimi vrati, ki so precej nevidne in se zlijejo s steno. Tudi kopalnico so poskušali narediti čim bolj funkcionalno z dovolj shranjevalnih omar.

Osvetlitev je pomemben del notranje opreme, zato ji arhitekti namenjajo veliko pozornosti in jo v novogradnjah ter pri prenovah vedno projektirajo najprej. V tem primeru, ko niso želeli razbijati novega stanovanja, so izbrali dokaj neopazne plafonjere z velikim premerom, ki zagotavljajo osnovno osvetlitev, medtem ko so za ambientalno poskrbeli z LED-svetili, ki so vgrajena in skrita. Nekaj tovrstne svetlobe se lahko doda še s kakšno bralno lučko.

Stanovanju dajejo toplino različne tkanine, kot so zavese in preproge. Okna so zastrli s panelnimi zavesami. »Zavesa je pika na i, lahko pa tudi vse pokvari,« poudarja Grmovškova in dodaja, da zagovarja uporabo zaves, a na moderen način. Zadnja leta se vračajo v interierje, pravi sogovornica, saj z njimi dom deluje toplo in prav pri minimalističnem slogu jih potrebujemo, drugače se lahko počutimo kot v galeriji.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine