Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Slovenska arhitektura v lesu

Če se v teh dneh sprehodite po Gallusovem nabrežju v Ljubljani, si lahko ogledate razstavo Čas za les, ki predstavlja inovativno rabo lesa v slovenski sodobni arhitekturi.
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
13. 6. 2023 | 15:05
22. 10. 2024 | 19:45
3:01

»Razstava nagovarja pomen in doživljanje sodobne lesene arhitekture v Sloveniji. Preko razmislekov projektantov, uporabnikov, investitorjev in odločevalcev poskuša izluščiti bistvene prednosti, ki jih gradnja z lesom prinaša v naše vsakdanje življenje. Številne kampanje in ozaveščevalne akcije so pripomogle, da je uporaba lesa v enostanovanjski gradnji v Sloveniji vedno bolj razširjena in zaželena,« so ob razstavi zapisali avtorji razstave – Odprte hiše Slovenije (OHS), ki se tudi sicer zavzemajo za kakovostno oblikovanje prostora. Kot še dodajajo, ima bivanje z lesom številne pozitivne učinke na zdravje in produktivnost.

Na razstavi so na ogled javne stavbe, grajene z lesom, in te, kot pravijo avtorji razstave, pomembno prispevajo k družbenemu razvoju in gradijo širšo prostorsko identiteto. Takšni objekti so: Medgeneracijski center Vezenine Bled, »kjer je uporaba lesa v arhitekturni zasnovi z vidika trajnostne gradnje, ekologije in kakovosti bivanja bistveni povezovalni element, ki vzpostavlja identiteto objekta kot celote tako v zunanji podobi kot interierju«.

Foto: Špela Koščak
Foto: Špela Koščak

Predstavljen je tudi vrtec Kočevje, ki je prejel Plečnikovo medaljo, in je v 90 odstotkih grajen iz lesa. »S klasično gradnjo vrtca v betonu bi v ozračje sprostili dodatnih 600 ton CO₂ , tako pa so ga v križno lepljene lesene stene vrtca dolgoročno shranili nekaj več kot 1000 ton. Vrtec z inovativno zasnovo sanira degradirano območje v središču Kočevja in omogoča zgoščen vzgojno-izobraževalni program.«

Vrtec Pedenjped – enota Učenjak v Ljubljani z leseno prizidavo zagotavlja nove igralnice, uredi osrednji večnamenski skupni prostor in vzpostavlja ločen vhod v prvo in drugo starostno obdobje.

Lesen je tudi ničenergijski Poslovni objekt na Stolbi v Ljubljani. »Bistveni razlog za odločitev za gradnjo z lesom je bil obet dobre izolacijske sposobnosti lesa. K tej odločitvi je prispevala tudi lokacija na gozdni terasi, saj se lesena struktura lepo vrašča v okolico.«

Poleg omenjenih javnih stavb so na razstavi predstavljeni še štirje stanovanjski objekti, ki les na inovativne načine vključujejo tako v interier kot tudi v zunanjost.

Razstava bo na ogled do 14. avgusta 2023.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine